Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych

Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych
19.04.2011, o godz. 14:04
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu trwa konferencja dotycząca technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, która zyskuje coraz to szersze grono entuzjastów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Podczas obrad IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych" poruszane są tematy zmian w prawie dotyczących procesu MBP oraz najnowszych rozwiązań i doświadczeń w mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu odpadów komunalnych w Polsce. Prelegenci skupią się ponadto na charakterystyce produktów MBP oraz technologii zagospodarowania odpadów biodegradowalnych. W Radzie Programowej konferencji zasiada prof. dr hab. Andrzej Jędrczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr inż. Ryszard Szpadt z Politechniki Wrocławskiej.

– Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów stanowi ważny element całego łańcucha działań w gospodarce odpadami komunalnymi.  Wprawdzie w hierarchii postępowania z odpadami, MBP zajmuje odległe miejsce, gdyż priorytetami są: zapobieganie wytwarzaniu odpadów, przygotowanie do ponownego użycia, recykling (w tym również recykling organiczny) oraz odzysk energii, jednak instalacje MBP mogą przyczynić się również do wzrostu odzysku surowców i energii z odpadów. Dotychczasowe realizacje instalacji MBP w Polsce są niezadawalające, gdyż w wielu z nich brakuje węzła wytwarzania paliwa z odpadów, także stopień stabilizacji odpadów przed składowaniem nie jest kontrolowany – mówi dr inż. Ryszard Szpadt.

– Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów jest skutecznym i stosunkowo tanim sposobem na recykling części składników odpadów pozostałych (tworzywa sztuczne, metale i szkło) oraz zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji usuwanych na składowisko. Technologie te są bardzo ważną i rozwijającą się opcją gospodarki odpadami pozostałymi w wielu krajach europejskich, która pozwala osiagnąć wymagania dyrektywy w sprawie składowania odpadów oraz nowej dyrektywy ramowej – przekonuje prof. dr hab. Andrzej Jędrczak.

Podczas dwóch dni blisko 30 ekspertów z kraju i zagranicy zaprezentuje swoje praktyczne doświadczenia oraz nowe rozwiązania technologiczne i techniczne instalacji MBP. Omówione zostaną takie zagadnienia jak: cele, aspekty prawne, obecne i przyszłe znaczenie MBP; technologie MBP; doświadczenie z nowymi i modernizowanymi zakładami oraz wykorzystanie i sprzedaż końcowych produktów MBP (np. RDF, metale). W trzecim dniu zaplanowano wyjazd techniczny do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna, gdzie będzie można zobaczyć główne obiekty technologiczne zakładu: sortownię odpadów z instalacją do segregacji odpadów zmieszanych, instalację suchej fermentacji odpadów wraz z komorą fermentacyjną oraz obiekty zagospodarowania biogazu.

Organizatorem konferencji jest firma Abrys z Poznania. Dodatkowych informacji dotyczących konferencji udzieli:
Alicja Senska, tel.: + 48 61 655 81 23 lub + 48 784 001 825, e-mail: [email protected]

Program Konferencji do pobrania


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024