Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Menadżerowie firm odpadowych o potęgowaniu kryzysu energetycznego

Menadżerowie firm odpadowych o potęgowaniu kryzysu energetycznego
06.12.2022, o godz. 12:25
czas czytania: około 3 minut
0

– Kryzys energetyczny byłby łatwiejszy do przezwyciężenia, gdyby nie to, że niepomne na kryzysową sytuację władze nakładają na branżę odpadową dodatkowe utrudnienia – uznali uczestnicy bydgoskiego Forum Menadżerów Komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Tematem spotkania był „Wpływ kryzysu na rynku energii na funkcjonowanie firm oczyszczania miast i zagospodarowania odpadów komunalnych”. – Byłoby jednak o wiele łatwiej dyskutować o tym problemie, łatwiej znaleźć stosowne rozwiązania, gdyby nie to, że kryzysowi towarzyszą dodatkowe, trudne do spełnienia w obecnych warunkach, nakazy, zakazy i oczekiwania – komentował Jacek Fifielski, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Corimp w Bydgoszczy, współgospodarz spotkania.

Bieg z przeszkodami

Co jeszcze prócz kryzysu energetycznego spędza sen z powiek menedżerom komunalnym? – Wymieńmy choćby poważny problem braku środków na inwestycje. Kredyt bankowy drożeje, pieniądze unijne spóźniają się, przeprowadzenie przetargów utrudnia inflacja, która utrudnia wycenę prac, materiałów i inwestycji – mówił Tadeusz Werkowski, prezes Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła Świecie.

– Dodajmy do tego niepewność związaną z planowanym wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialnością producenta i systemem kaucyjnym. Może się obawiać, że pozbawi nas to strumienia odpadów, a więc także zysków. Czy tak się stanie? Jak wprowadzenie systemu mieć się będzie do osiągania przez gminy poziomów recyklingu? Ciągle nie wiemy, a już wiedzieć powinniśmy, by rozsądnie planować działalność – dodawał Piotr Zuba, prezes Zakładu Usług Miejskich w Chełmnie.

Marcin Kawczyński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Lipnie, wskazywał na kolejny poważny problem. To przewlekłość postępowań administracyjnych zmierzających do uzyskania decyzji niezbędnych w zakresie gospodarowania odpadami. – Wielkim problemem dla mojej firmy jest też postawa regulatora taryf wodociągowo-kanalizacyjnych, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Odnoszę wrażenie, że nasze wnioski o podwyżkę cen taryf nie są rozpatrywane na podstawie oceny przedstawianych przez nas argumentów. Wnoszę to stąd, że w korespondencji kierowanej do nas wciąż powtarzają się pytania, na które już raz odpowiadaliśmy. Czy ktoś w ogóle te odpowiedzi czytał? A jeśli tak, to dlaczego pyta jeszcze raz o to samo? – zastanawiał się Marcin Kawczyński.

Pomoc czy niemoc

Uczestnicy spotkania zauważali i odnotowywali z satysfakcją i nadzieją płynące ze strony rządu zapewnienia o chęci udzielenia pomocy firmom znajdującym się w potrzebie. – Nietrudno jednak o niepokój, bo za tymi ogólnymi zapowiedziami nie poszły żadne konkrety. Nie bardzo więc wiemy, jak rozumieć jedną z zapowiedzi, że z pakietu pomocowego skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, a duże nie. My działamy w ramach grupy kapitałowej, stąd też do końca nie ma pewności, czy nasza firma z pomocy będzie mogła skorzystać, czy nie – mówiła Bogna Szałkowska z Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Grudziądzu.

– Tymczasem dla naszej branży kwestia pomocy to często kwestia być albo nie być. Rosnące ceny energii stawiają pod znakiem zapytania opłacalność recyklingu szerokiego asortymentu materiałów – mówił Marcin Joppek, prezes Partners Łabiszyn. – Choćby dlatego, że gdy cena energii szybuje w górę, opłacalne staje się ich wytwarzanie z surowców naturalnych – dodawał Łukasz Mróz z firmy Akpol.

– Dodałbym do tego kolejny problem: ustawowy wzrost płacy minimalnej. To wymusi zmianę całej siatki płac, zwiększy koszty. Z tym że po tym wszystkim o czy słyszałem powyżej, na dzisiejszej konferencji, widzę także iskierkę nadziei. Przecież gdy się przyjrzeć naszej branży, to okaże się, że my w zasadzie od lat działamy w warunkach permanentnego kryzysu. I przez to wykształciliśmy dobre umiejętności w zakresie zarządzania kryzysowego. I w tych właśnie umiejętnościach polskich menedżerów branży odpadowej widzę największą nadzieję – konkludował Piotr Zuba.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024