Jak wskazano w przedstawionej w środę petycji do szefa rządu, brak tych środków znacząco zahamuje tempo wymiany kotłów bezklasowych oraz przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza w regionie.
Odmowy realizacji przyłączy gazowych do końca roku 2023
Metropolia Krakowska, skupiająca stolicę regionu i 14 gmin ją otaczających poinformowała, że Polska Spółka Gazownictwa przekazała w komunikacie o pełnym zarezerwowaniu środków inwestycyjnych na lata 2022-2023 z przeznaczeniem na realizację zawartych już umów przyłączeniowych. W związku z tym – wskazano – PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji, a mieszkańcy otrzymują od spółki odmowy realizacji przyłączy gazowych do końca roku 2023.
Zainteresowanie wymianą kopciuchów spadnie
W opinii gmin skupionych w MK, utrzymanie w mocy powyższej decyzji w znacznym stopniu obniży tempo wymiany bezklasowych kotłów węglowych oraz nadwyręży zaufanie mieszkańców do władz publicznych. Brak możliwości przyłączania do sieci gazowej spowoduje spadek zainteresowania mieszkańców skorzystaniem z programów wspierających likwidację kotłów węglowych, wdrażanych przez administrację centralną (np. Program Czyste Powietrze) jak i samorządową (projekty finansowane z funduszy europejskich oraz gminnych).
Co z realizacją zapisów wojewódzkiej uchwały antysmogowej?
„Jesteśmy przekonani, że powyższe doprowadzi do braku możliwości pełnego wdrożenia zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego zakazującej użytkowania bezklasowych kotłów węglowych od 1 stycznia 2023 r. Uważamy, że zahamowanie procesu wymiany kotłów węglowych z uwagi na brak możliwości budowy przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza, o którą tak bardzo od kilku lat wszyscy walczymy” – wskazali przedstawiciele gmin.
Według nich z uwagi na przepisy wojewódzkiej uchwały antysmogowej, które będą obowiązywały w Małopolsce od 1 stycznia 2023 r., szczególną uwagę należy zwrócić na przyłącza gazowe budynków mieszkalnych ogrzewanych bezklasowymi kotłami węglowymi.
„Liczmy na to, że podjęte przez Pana Premiera decyzje, pozwolą na utrzymanie dotychczasowego tempa i skali wykonywania przyłączy gazowych do domów jednorodzinnych w Metropolii Krakowskiej” – zaapelowali szefowie gmin.
Zlikwidowano ponad 9 tys. nieekologicznych źródeł ciepła
Jak przypomniano w petycji, od ponad czterech lat gminy Metropolii Krakowskiej podejmują działania na rzecz poprawy jakości powietrza, w szczególności skierowane na przygotowanie mieszkańców do wejścia w życie przepisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. W tym celu przeznaczono już ponad 132 mln zł na likwidację pieców węglowych. Do tej pory zlikwidowano ponad 9 tys. nieekologicznych źródeł ciepła.
„W gminach intensywnie działają ekodoradcy pomagając mieszkańcom w doborze najefektywniejszego źródła ogrzewania oraz pozyskaniu i rozliczeniu dotacji na ten cel. Prowadzimy przedsięwzięcia informacyjnoedukacyjne, aby przekonać niezdecydowanych mieszkańców do wymiany kopciuchów” – zaznaczono w dokumencie.
Powołane do życia w czerwcu 2014 r. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska tworzy zinstytucjonalizowaną płaszczyznę współpracy dla Krakowa i otaczających go 14 gmin. Oprócz stolicy regionu w jej skład wchodzą: Biskupice, Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
Komentarze (0)