90 małych i średnich firm otrzyma łącznie 60 milionów euro dofinansowania na rozwój innowacyjnych rozwiązań – podał we wtorek resort funduszy i polityki regionalnej. Firmy będą wdrażać innowacje przyjazne środowisku.

Ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu “Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Wyniki konkursu zostały podzielone na dwie kategorie. W pierwszej, czyli technologiach przyjaznych środowisku, do dofinansowania zarekomendowano 78 projektów na kwotę ponad 49 mln euro (214 mln zł). W drugiej, czyli w innowacjach w obszarze wód śródlądowych lub morskich, do dofinansowania wybrano 12 projektów na kwotę blisko 10 mln euro (ponad 42 mln zł).

Dofinansowanie pochodzi z Funduszy Norweskich.

“Innowacje są jednym z motorów rozwoju gospodarczego. Tworzą nowe miejsca pracy, a innowacyjne produkty stają się doskonałym materiałem eksportowym. Duże zainteresowanie konkursem wśród przedsiębiorców świadczy o tym, że szukając szansy na rozwój działalności, nie boją się sięgać po wsparcie na innowacje” – podkreślił wiceminister Waldemar Buda.

Jak wyjaśniono, program “Rozwoju przedsiębiorczości i innowacji” zakłada wsparcie nowoczesnych rozwiązań w trzech obszarach: zielone technologie, technologie poprawiające jakość życia, w tym osób starszych oraz niebieskie technologie, czyli rozwój firm z obszaru morza i wód śródlądowych.

Ministerstwo poinformowało, że dodatkowo, przewidziano osobną pulę środków na realizację projektów dla firm, których właścicielami bądź współwłaścicielami są kobiety lub biorą one udział w procesie decyzyjnym w przedsiębiorstwie.

Celem programu jest poprawa konkurencyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług.

Resort wskazał, że konkurs ma też wzmocnić współpracę pomiędzy firmami z Polski i Norwegii.

Czytaj więcej

Skomentuj