W emiracie Abu Dhabi do 2012 roku ma powstać najbardziej ekologiczne miasto świata.

Masdar City będzie pierwszym ośrodkiem miejskim, który nie wyemituje dwutlenku węgla, wszystkie wyprodukowane w nim ścieki zostaną oczyszczone i powtórnie wykorzystane, a po jego ulicach nie będą poruszać się samochody o napędzie spalinowym. Pomysł na zielone miasto zostanie zrealizowany w ramach specjalnego programu WWF, “One Planet Living Programme”.

One Planet Living Programme to koncepcja zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem zasobów naturalnych Ziemi. W tej chwili na świecie konsumujemy o 25% więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Od 1963 do2003 roku presja człowieka na planetę wzrosła o 150%. Jeśli ten trend nadal będzie się utrzymywał to do 2050 roku, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby np. zapotrzebowanie na energię, wodę, żywność, mieszkania będziemy potrzebowali dodatkowo drugiej planety – a takiego kapitału przecież nie posiadamy. Dlatego tak ważne jest zrównoważone korzystanie z zasobów które dostarcza nam jedna planeta, czyli Ziemia. I stąd nazwa programu „One Planet Living”.

Abu Dhabi to pierwszy taki projekt, który ma udowodnić, że zrównoważone wykorzystywanie zasobów Ziemi jest możliwe. Masdar City ma być pierwszym w pełni ekologicznym miastem.

Ekologiczne miasto powstanie na obszarze 6 km². Elektryczność dla Masdar City zapewnią panele fotowoltaiczne, natomiast system chłodzenia będzie działał dzięki energii słonecznej. Woda będzie pochodzić z Zatoki Perskiej. Stąd niezbędne stanie się jej odsalanie. Proces przetwarzania jej w wodę słodką będzie przebiegał również z wykorzystaniem energii słonecznej. Wszystkie tereny zielone w mieście zostaną nawodnione oczyszczonymi ściekami miejskimi.

Pierwsza łopata w miejscu, gdzie powstanie Masdar City zostanie wbita jeszcze w tym roku. Jego budowa zakończy się w 2012 roku. Zanim to się stanie, władze emiratu chcą pokazać makietę miasta przyszłości podczas Światowego Szczytu Energii Przyszłości, który odbędzie się 21 stycznia br. właśnie w Abu Dhabi.

To niezwykle ważny krok na drodze ku nowym technologiom wykorzystania energii słońca – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu WWF “Klimat i energia”. – Abu Dhabi wskazuje nam kierunek w jakim wszystkie rządy na świecie powinny planować swój rozwój. Szerokie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest szansą na ograniczenie emisji i powstrzymanie postępujących zmian klimatycznych.

źródło: WWF Polska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj