Wiele zakamarków Świdnicy wciąż tonie w śmieciach. Władze miasta zamierzają walczyć z tym zjawiskiem poprzez monitorowanie miejsc, w których najczęściej pojawiają się dzikie wysypiska, za pomocą fotopułapek.

W najbliższym czasie w Świdnicy zostaną zamontowane urządzenia, które nagrywają obraz, a poza tym mogą się łączyć z siecią GSM i przekazywać obraz na bieżąco. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą zapewniać doskonałą jakość zdjęć, również w nocy.

– Zaśmiecanie miejsc publicznych jest zabronione. Mieszkańcy często informują pracowników wydziału gospodarki odpadami oraz straż miejską o lokalizacjach, w których zostały porzucone śmieci. Dlatego, aby ograniczyć ten proceder, postanowiliśmy zamontować fotopułapki na terenie miasta. Ich lokalizacja będzie zmieniana w zależności od potrzeb – mówi Krystian Werecki z UM Świdnica.

Na terenie Świdnicy w 2020 roku zlikwidowano 19 nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów. Uprzątnięto łącznie 6,94 ton śmieci.

– Podrzucanie odpadów w krzaki, na obrzeża miasta i inne miejsca to nie tylko powód do wstydu, ale także narażenie się na bardzo przykre konsekwencje i wysoką karę grzywny w wysokości 5000 zł – dodaje Krystian Werecki.

Czytaj więcej

Skomentuj