1 / 5

„Stworzenie Adama” Michała Anioła i „Krzyk” Edwarda Muncha, „Stańczyk” Jana Matejki. Łódź przerabia arcydzieła malarstwa i zachęca do segregowania odpadów.

Jak wiele polskich miast, również Łódź boryka się z problemem niewłaściwego segregowania odpadów przez mieszkańców. Tymczasem od 1 lipca łodzianie będą musieli stosować nowe, wprowadzone w całej Polsce, jednolite zasady selektywnej zbiórki.

Miasto wpadło na pomysł nietypowej kampanii informacyjnej. A że nie wszyscy pamiętają do pojemników jakiego koloru powinny trafiać konkretne rodzaje odpadów, w Łodzi postawiono zaprzęgnąć do informowania mistrzów polskiego i światowego malarstwa.

I tak oto na obrazie „Stworzenie Adama” Michała Anioła, Bóg zwraca się to pierwszego człowieka: „Adaś, puszki wyrzucamy do żółtego”. Stańczyk z dzieła Jana Matejki zastanawia się nie nad losem Polski, ale myśli czy tak trudno zapamiętać, że plastik też trafia do żółtego. Podobne refleksje towarzyszą męskiej postaci z „Pocałunku” Gustava Klimta, „Babiego lato” Józefa Chełmońskiego. Przerażony jest również bohater słynnego „Krzyku” Edwarda Muncha: – „O nie! Basia znowu pomyliła pojemniki!” – wydobywa się z jego ust.

Zmiany w sposobie segregacji

Jak informuje miasto, właściciele nieruchomości muszą odpowiednio oznaczać wykorzystywane zbiorniki, które do 30 czerwca 2022 r. będą musiały zostać zastąpione przez kolorowe pojemniki. – Mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystać muszą z worków w odpowiednich kolorach, które dostępne będą w sprzedaży. Te same zasady obowiązują w zabudowie letniskowej oraz nieruchomościach niezamieszkałych, czyli np. zakładach przemysłowych, sklepach czy magazynach – czytamy.

Źródło: UM Łódź

Czytaj więcej

Skomentuj