Dotychczasowy wiceminister energii Michał Kurtyka został w środę powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na wiceministra środowiska. Nominację wręczył Henryk Kowalczyk, szef resortu.

Michał Kurtyka przed objęciem stanowiska w Ministerstwie Środowiska pełnił funkcję wiceministra w resorcie energii. W kwietniu został mianowany pełnomocnikiem ds. prezydencji szczytu klimatycznego COP24, który zorganizowany zostanie w Polsce, w Katowicach.

Wręczenie nominacji na stanowisko wiceministra środowiska odbyło się w siedzibie resortu. Nominację przekazał minister Henryk Kowalczyk.

Nowy wiceminister środowiska w resorcie energii odpowiadał za rozwój technologiczny oraz innowacje w sektorze energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Michał Kurtyka ukończył Ecole Polytechnique we Francji, był też stypendystą amerykańskiego National Institute of Standards and Technologies. Specjalizuje się w ekonomii. W Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w zespole odpowiedzialnym za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską odpowiadał za obszar energetyki oraz transportu

Kurtyka jest też autorem rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce opisanego wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem po raz pierwszy jako koncepcja w książce „New Electricity and New Cars”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj