Gdańszczanie i turyści, którzy bawią na gdańskich plażach mieli okazję wykazać troskę o kondycję naszego morza. 15 sierpnia plażowicze włączyli się w akcję sprzątania Bałtyku zorganizowaną przez Miasto, w ramach projektu „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”.

Projekt „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku” to kampania informacyjna skierowana do mieszkańców państw nadbałtyckich, podnosząca problem zanieczyszczenia Bałtyku. Inicjatorem kampanii w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Do uczestnictwa w akcji Fundacja zaprasza nadmorskie gminy, miasta i miasteczka, organizacje pozarządowe oraz organizacje rybackie i morskie. Miasto Gdańsk w projekt włączyło się już po raz drugi.

Gdańską akcję sprzątania Bałtyku rozpoczęła konferencja prasowa, zorganizowana przy molo w Brzeźnie, z udziałem inicjatora kampanii – Fundacji Nasza Ziemia i gości honorowych – przedstawicieli administracji Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. Cele i idee kampanii przybliżyli zebranym Prezes Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji „Sprzątanie świata – Polska” – Mira Stanisławska-Meysztowicz oraz prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EkoUnia – Radosław Gawlik.

Uczestnicy akcji wzięli również udział w prelekcji, przygotowanej przez prof. Krzysztofa Skórę ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, na temat zagrożeń jakie niesie za sobą obecność nieczystości w środowisku morskim dla fok i morświnów.

Po prelekcji plażowicze wyruszyli na sprzątanie plaży w stronę Jelitkowa. Organizator zapewnił sprzęt niezbędny do plażowych porządków. W akcję włączyło się wielu miłośników Bałtyku, gdańską plażę porządkowały dzieci i dorośli, całe rodziny i grupy kolonistów. Najbardziej zaangażowani w sprzątanie plażowicze zostali wyróżnieni podczas podsumowania akcji. Liderzy bałtyckich porządków otrzymali atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy i zaangażowani w projekt zapewnili tego dnia wiele atrakcji, m. in. prezentacje sprzętu ratownictwa, konkursy, prezentacje multimedialne na telebimach, stoiska Stacji Morskiej i Lotosu. Niekwestionowanymi atrakcjami były relacje z jednocześnie prowadzonych przez nurków prac oczyszczania dna Bałtyku, obecność statku ratownictwa ekologicznego „Zodiak”, który zacumował w pobliżu molo i zaprezentował sprzęt do usuwania zanieczyszczeń olejowych z wody oraz wóz strażacki ustawiony w pobliżu wejścia na plażę.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była ocena efektów akcji.  Worki ze śmieciami  zostały złożone w jedno miejsce, a zebrano piętnaście 50 litrowych worków! W zebranych odpadach przeważały: plastikowe opakowania po napojach i słodyczach, papierki, kapsle i niedopałki. Spod mola nurkowie wydobyli, m.in.: szklane i plastikowe butelki, kufle, garnek, trampek, metalowy pręt.
Miasto Gdańsk – organizator akcji sprzątania Bałtyku – reprezentowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, do współpracy zaprosiło Grupę LOTOS SA, Urząd Morski w Gdyni oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Imprezę honorowym Patronatem objął Prezydent Gdańska.

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

Skomentuj