Zaniedbane do tej pory miejsce, które było wielkim parkingiem dla samochodów z poniszczoną nawierzchnią, staje się nowym salonem miejskim. – Secesyjną wizytówką Krakowa nie tylko ze względu na otaczające go kamienice, ale i rozwiązania zastosowane podczas remontu – mówi prezydent Jacek Majchrowski. Stara zużyta kostka została zastąpiona eleganckim kamieniem. Powstała kolorowa mozaika w barwach czerwieni, szarości i żółci. Plac zdobi kilkadziesiąt stylizowanych latarni. W secesyjnym stylu zostały także zaprojektowane kosze na śmieci, kioski z gazetami, ławki i stojaki na rowery. Znajdzie się tu m.in. makieta wykonana z brązu, kamienia i szkła, prezentująca dawny wygląd tego miejsca i kiosk multimedialny. Kamieniem zostały wyłożone także okoliczne ulice. Nie zapomniano także o zieleni. Na klombach posadzono magnolie, rododendrony, róże i robinie.
Dominującym punktem placu Szczepańskiego będzie nowa fontanna według projektu profesora Stefana Dousy. Wodotrysk został wyposażony w system nagłośnienia oraz iluminacji umożliwiający zmiany wysokości i form strumieni wodnych oraz barw oświetlenia. – To jedyna fontanna w Krakowie, z której woda z niecki górnej do dolnej płynąć będzie poprzez trzy kaskady. Poziom wody jest sterowany i uzupełniany automatycznie – wyjaśnia Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Wszystko po to by stworzyć niezwykły spektakl gry świateł i fragmentów dzieł znanych klasyków muzyki poważnej.
Przez najbliższe dwa tygodnie pokazy światła i dźwięku na placu Szczepańskim będzie można podziwiać codziennie. Później, święcąca i grająca fontanna będzie działać w soboty oraz niedziele, dwa razy w ciągu dnia, podczas 20 minutowych widowisk.
Plac Szczepański po modernizacji zyskał nową funkcję. Zniknął z niego parking dla samochodów. – To ma być drugi po Rynku Głównym reprezentacyjny plac miejski, miejsce spotkań i wydarzeń plenerowych – zaznacza prezydent Majchrowski.
Symbolicznym zamknięciem jego dawnych dziejów będzie pogrzeb szczątków wydobytych podczas prowadzonych tu prac archeologicznych. Uroczystość przeniesienia prochów dawnych krakowian do krypt Bazyliki Mariackiej odbędzie się 1 czerwca (wtorek) 2010 roku o godzinie 18.30.
Prace przy modernizacji placu Szczepańskiego trwały od stycznia 2009 roku. Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się jesienią 2009 roku, jednak z uwagi na odkrycia archeologiczne i konieczność zabezpieczenia znalezisk, oddanie do użytku planu przesunęło się o kilka miesięcy. Najważniejszy element dekoracyjny placu to multimedialna fontanna zaprojektowana przez prof. Stefana Dousę oraz architektów z PKZ „Arkona”. Wykonawcą wodotrysku oraz remontu placu jest przedsiębiorstwo budowlano-remontowe „SKO-BUD”.
źródło: krakow.pl
Komentarze (0)