Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

„Mieszkanie Plus” w Krakowie: trwa budowa kilkuset mieszkań

„Mieszkanie Plus” w Krakowie: trwa budowa kilkuset mieszkań
PAP
18.07.2020, o godz. 11:31
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach programu "Mieszkanie Plus", w Krakowie, przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, powstaje 481 mieszkań. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień br.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Jak poinformowała PAP w rzecznik spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, krakowska inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem. – Połowa, czyli cztery z ośmiu budynków składających się na inwestycje ma już gotową konstrukcję, wstawione okna i została przykryta dachem. Obecnie trwają w nich prace instalacyjne i tynkarskie. W kolejnych trzech budynkach wykonano już konstrukcję wszystkich pięter, trwają prace nad dachem oraz murowanie ścian działowych w mieszkaniach. Na ostatnim z budynków trwają prace nad wykonaniem konstrukcji czwartego piętra – zaznaczyła.

Pod klucz za kilkanaście miesięcy

Inwestycja jest realizowana przez spółkę Bartla Development i PFR Nieruchomości S.A. w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Przewidywanym terminem zakończenia prac budowlanych jest jesień 2021 r.

Pierwsze w Krakowie osiedle „Mieszkanie Plus” powstaje na Klinach, w południowej części miasta. Na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej usytuowano osiem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 481 mieszkań o średnim metrażu 46 m kw.

Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego w krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniejszy udział w całej puli mieszkań będą miały kawalerki, których powstanie zaledwie siedem.

Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. W promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.

Dla kogo mieszkania?

Krakowscy radni miejscy podjęli już uchwałę określającą kryteria społeczne podczas rekrutacji do mieszkań. Zgodnie z jej zapisami pierwszeństwo w naborze będą miały rodziny z dziećmi – za każde dziecko przyznawane będzie pięć punktów. Tyle samo punktów zostanie przyznanych w przypadku każdej osoby pełnoletniej, która nie ukończyła 35 roku życia. Ta sama osoba będzie mogła liczyć na dodatkowe pięć punktów, jeżeli ukończyła studia wyższe. Również pięć punktów otrzyma kandydat na najemcę, który rozlicza się z podatku dochodowego w Krakowie. Dodatkowo punkty będą mogły otrzymać osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby o statusie repatrianta.

W Krakowie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu w jakim zakresie najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024