Migracja ptaków w Parku Narodowym "Ujście Warty"

Migracja ptaków w Parku Narodowym
Nauka w Polsce/jw
10.03.2024, o godz. 9:39
czas czytania: około 2 minut
0

W Parku Narodowym "Ujście Warty" zaczęła się migracja ptaków. Z powodu rekordowo ciepłej pogody dużo wcześniej przyleciały gęgawy i bataliony. Park jest przystankiem dla wielu gatunków lecących do Skandynawii po zimowaniu w Hiszpanii, Portugalii i w Afryce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Parku Narodowym “Ujście Warty” widać już wielki ruch ptaków, które są w drodze na miejsca lęgowe. Dominują gęsi oraz kaczki. – Ruch migracyjny ptaków już jest duży i widać, że systematycznie narasta – powiedział Remigiusz Wojtera, konserwator obwodu Ochronnego Słońsk Parku Narodowego Ujście Warty.

Migracja ptaków to zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej.

Wędrówka ptaków jest możliwa dzięki ich wrodzonym umiejętnościom do orientacji i zdolnościom do osiągania wspomnianej już dojrzałości wędrówkowej.

Szybsza migracja ptaków

Przyleciały już gęsi białoczelne, świstuny, rożeńce, krakwy, cyranki i cyraneczki oraz ohary. Jest również dużo łysek. – Z powodu rekordowo ciepłego lutego, szybciej, bo już pod koniec lutego, przyleciały bataliony i gęgawy – dodaje Wojtera. Ptaków w parku jest bardzo dużo i codziennie dolatują kolejne.

PN “Ujście Warty” jest dla ptaków przystankiem na trasie migracyjnej po zimowaniu w ciepłych krajach. Ptaki wracają z Hiszpanii, Portugalii oraz krajów afrykańskich. Od jakiegoś czasu zimują również w Holandii oraz zachodniej części Niemiec. Ptaki lecą dalej – na swoje miejsce lęgowe w Skandynawii.

Ocieplenie klimatu i jego konsekwencje

Wpływ na tak dużą i znacznie szybszą migrację z pewnością ma pogoda. Zima była wyjątkowo ciepła, co wyraźnie poczuły ptaki. Ocieplenie wpływa również na to, że zostają one coraz bliżej Europy Środkowej. Nie wszystkie ptaki ruszą w dalszą podróż. – Część zostanie w naszym parku na lęgi – powiedział konserwator.

Przyrodnicy szczególnie cieszą się, że w parku utrzymuje się wysoki poziom wody. – Chcemy, żeby wody w parku było jak najwięcej, bo to polepsza warunki bytowe ptakom. Być może dzięki temu będziemy mieć liczniejsze lęgi rybitw czy mew – powiedział Remigiusz Wojtera.

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024