To, że na śmietniku czy wysypisku można znaleźć naprawdę zaskakujące przedmioty, wiedzą wszyscy, którzy zajmują się branżą odpadów. Przekonała się o tym także Elizabeth Gibson, mieszkanka Nowego Jorku.

Obraz meksykańskiego artysty Rufino Tamayo, znaleziony przed kilku laty na stercie śmieci, osiągnął na aukcji południowoamerykańskiej sztuki w Nowym Jorku cenę przekraczającą milion dolarów. Obraz "Tres Personajes" („Trzy postacie”) znalazł nabywcę na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's.

Za namalowanym w 1970 r. płótnem meksykańskiego artysty Rufino Tamayo (1899-1991) kryje się nieprawdopodobna historia. W 1987 r. obraz skradziono z magazynu w Houston, gdzie na czas przeprowadzki umieścił go pewien kolekcjoner. Dalsze losy obrazu nie są znane, aż do 2003 r., kiedy spacerująca ulicami Manhattanu Elizabeth Gibson znalazła przykuwające uwagę płótno na stercie śmieci. Kobieta postanowiła zabrać obraz do domu, nie była jednak początkowo świadoma jego wartości. W chwilę później – wspomina Gibson – przyjechała śmieciarka.

 Z czasem znalazczyni poznała historię płótna i zwróciła je właścicielce – żonie kolekcjonera z Houston – za co otrzymała 15 tys. dolarów nagrody oraz nieokreśloną w doniesieniach agencyjnych część ceny z wtorkowej aukcji.

źródło: PAP / Onet.pl

Czytaj więcej

Skomentuj