Przypominamy, że jedną z najważniejszych nowości zawartych w rozporządzeniu jest dodanie do wszystkich grup odpadów zbieranych selektywnie frakcji biodegradowalnej oraz uniemożliwienie zbierania odpadów w podziale na „suche” i „mokre”.
W myśl rozporządzenia, selektywnie zbierać będziemy zatem odpady: papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Stanie się tak gdyż, jak czytamy w uzasadnieniu, „aktualnie gminy organizują samodzielnie system selektywnego zbierania odpadów komunalnych niejednokrotnie ustanawiając podział na odpady „mokre – suche”. Taki sposób selektywnego zbierania nie daje dobrej jakości surowca”.
Natomiast w wyniku konsultacji publicznych doprecyzowano wymagania dla pojemników i worków, w których będą zbierane odpady komunalne, a także wymóg zbierania odpadów z tworzyw sztucznych i metali w jednym pojemniku lub worku. Odpady metali (w tym odpady opakowaniowe z metali), odpady tworzyw sztucznych (w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych) oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca tego roku. Na oznaczenie pojemników w myśl nowych zasad (jeśli obecnie nie są oznaczone poprawnie) przewiduje się okres 6 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, zaś na całkowitą wymianę – 5 lat. Natomiast umowy na odbiór odpadów, które zostały lub zostaną zawarte do 1 lipca, mogą być oparte na starych zasadach, jednak ich termin nie może być dłuższy niż do 30 czerwca 2021 r.
Pełny tekst rozporządzenia dostępny jest TUTAJ.
; /
Komentarz #2369 dodany 2017-01-04 12:44:16
chore nie tędy droga