Minister środowiska Maciej Nowicki jest przeciwnikiem budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Podkreślił jednak, że jest to jego prywatna opinia – informuje PAP.

– To nie jest zdanie rządu, ponieważ ono musi być jeszcze uzgodnione z premierem – powiedział Nowicki na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania dotyczące przyszłości energetyki jądrowej w naszym kraju.

– Nie popieram energetyki jądrowej. Uważam, że elektrownia musi spełniać pewne warunki – musi być całkowicie bezpieczna, musi rozwiązywać problem utylizacji i składowanie odpadów promieniotwórczych oraz musi być konkurencyjna cenowo – powiedział Nowicki.

Jego zdaniem, elektrownia jądrowa nie poprawi bezpieczeństwa energetycznego Polski, ponieważ nie mamy złóż uranu. – Te pieniądze, które należałoby wydać na budowę elektrowni jądrowych, powinno się przeznaczyć na oszczędności w energetyce – podkreślił. Minister uważa, że w Polsce powinno się przede wszystkim promować efektywne oszczędzanie energii. Jego zdaniem, jest to nawet ważniejsze niż odnawialne źródła energii.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj