Mniejszy o 15 proc. przydział uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla energetyki na lata 2008-2012 będzie impulsem dla tego sektora do inwestowania w nowoczesne technologie – uważa minister środowiska Maciej Nowicki.

W wypowiedzi dla PAP minister przypomniał, że poprzedni rząd chciał, aby kwotę uprawnień do emisji podzielić równo dla wszystkich branż. "Doszedłem do wniosku, że byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy ograniczyli emisje, inwestując w modernizację zakładów, np. w przemyśle metalurgicznym i cementowym. Te branże mogą obniżać emisje CO2 już tylko poprzez ograniczanie produkcji Natomiast energetyka nadal ma ogromne rezerwy technologiczne i stare bloki energetyczne, które powinny być wymieniane" – wyjaśnił Nowicki.

Nowicki uważa, że dzięki podnoszeniu sprawności energetyki, emisje CO2 można obniżyć nawet o 20-25 proc. Jeśli elektrownie będą chciały wytwarzać wystarczająco dużo energii, będą musiały dokupić uprawnienia do emisji. Dla odbiorcy indywidualnego oznacza to wzrost cen energii o ok. 10 proc. w perspektywie 2008-2012 – podkreślił minister środowiska.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj