Po ostatnich obfitych opadach deszczu nie ma już w Polsce suszy rolniczej, pozostała jednak hydrologiczna – ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że ciągu tygodnia powinna zakończyć się wypłata rolnikom środków pomocowych za straty spowodowane suszą w 2019 r.

– Nie ma już suszy rolniczej, w niektórych regionach Polski opady są bardzo duże, ale nigdzie nie stanowią zagrożenia. Ostatnie opady nie likwidują suszy hydrologicznej i hydrogeologicznej – tej w ziemi – powiedział minister Ardanowski.

Zaznaczył jednocześnie, że deszcze dotarły do Polski w “ostatnim momencie”, aby mogły wzejść zboża. Dodał, że jeszcze w kwietniu wszystko wskazywało na to, że w tym roku powtórzy się sytuacja z dwóch ostatnich lat, kiedy doświadczyliśmy suszy w rolnictwie.

Ardanowski powiedział też, że w ciągu tygodnia powinna zakończyć się wypłata środków pomocowych za straty spowodowane suszą w 2019 r.

Przypomniał, że za rok 2018 i 2019 rząd wypłacił rolnikom 4,5 mld zł za straty związane z wystąpieniem suszy, podczas gdy poprzednia ekipa w 2015 r., kiedy susza była podobnie duża, zdecydowała się wypłacić rolnikom niecałe 500 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

Skomentuj