Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: tysiąc uwag do rewizji KPO

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: tysiąc uwag do rewizji KPO
Bartłomiej Leśniewski
19.04.2024, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

"W trakcie konsultacji publicznych  dotyczących rewizji KPO, które właśnie zakończyliśmy zebraliśmy ponad 1000 uwag od zainteresowanych stron" – informuje resort funduszy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wielu podmiotów – samorządów, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i środowiska biznesu – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Inteligentna mobilność i transformacja energetyczna

„Największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO. Pierwszy to zielona inteligentna mobilność. Drugi to zielona transformacja energetyczna, czyli wszystko to, co jest bardzo ważnym elementem KPO, a z drugiej strony istotnym kierunkiem zmian rozwojowych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Spośród wszystkich zebranych uwag i rekomendacji uwzględnione zostały m. in. te, które dotyczą:

  • opieki zdrowotnej – w zakresie modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych, gdzie wpiszemy wysokospecjalistyczne szpitale regionalne oraz centra wsparcia badań klinicznych także w małych ośrodkach;
  • sektora rolnego – w zakresie wsparcia tzw. rolnictwa 4.0 (nowoczesnego, efektywnego energetycznie i zasobowo sposobu prowadzenia działalności rolniczej);
  • wsparcia jednostek samorządu terytorialnego poprzez przeniesienie, z obszaru pożyczkowego do grantowego, finansowania w zakresie ośrodków świadczących opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach powiatowych.

Konsultacje

Podsumowanie konsultacji publicznych dot. rewizji KPO – to główny temat 3. posiedzenia Komitetu Monitorującego KPO pod przewodnictwem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Jacek Protas oraz przedstawiciele innych resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i środowiska biznesowego.

KPO wpisuje się w zalecenia Rady UE dla Polski (CSR) oraz Krajowy Program Reform. Obejmuje reformy i inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 r. i zakończą do 31 sierpnia 2026 r.

Pieniądze KPO pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Aby je otrzymać, Polska musi podpisać umowę z KE na część grantową oraz umowę na część pożyczkową. Spłata pożyczki zakończy się nie później niż po 30 latach tj. do 2058 r.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024