Przedstawiciele międzynarodowej społeczności obecni w Warszawie zgodzili się, że osiągnięto postęp, ale trzeba działać i osiągnąć więcej w szybszym czasie. Jak sprawić, żeby w Poznaniu dokonał się postęp? Co zrobić, żeby zmobilizować społeczność międzynarodową do działania, żeby Poznań stał się milowym krokiem w stronę kolejnego porozumienia? Odpowiedzią może być silna polityczna wola i determinacja, którą okażą kraje w Poznaniu, żeby działać dalej i osiągnąć możliwy do ratyfikacji efekt.
Uczestnicy spotkania odnieśli się także do wieści o kryzysie gospodarczym na światowych rynkach. Minister Nowicki zwrócił uwagę, że kryzys finansowy nie powinien być wymówką dla niepodejmowania szybkich działań.
Łącząc wysiłki na rzecz przezwyciężenia, tak kryzysu finansowego jak i zmian klimatu, można osiągnąć korzyści dla całego świata – powiedział Minister Maciej Nowicki.
Ivo de Boer, Sekretarz Wykonawczy UNFCCC dodał: To spotkanie było bardzo ważne i pomocne w osiąganiu konsensusu w kluczowych kwestiach, które będą dyskutowane w Poznaniu.
Także uczestnicy wysoko ocenili organizację i przebieg spotkania: Przygotowanie logistyczne konsultacji było bardzo dobre – powiedziała Paula Granada z Argentyny.
Dwudniowe spotkanie było preludium wydarzeń, które będą miały miejsce pod koniec roku w Polsce. Wyniki rozmów będą stanowić cenną podstawę do przygotowań Ministra Nowickiego do sprawowania funkcji Prezydenta COP 14. Minister na ten czas stanie się neutralnym moderatorem globalnej dyskusji, a jego rolą będzie pomoc w osiągnięciu porozumienia pomiędzy krajami – stronami Konwencji klimatycznej (tzw. stronami).
Wśród uczestników nieformalnych konsultacji byli przedstawiciele: Algierii, Antigui i Barbudy, Argentyny, Australii, Wysp Bahama, Barbadosu, Brazylii, Kanady, Chin, Kostaryki, Czech, Niemiec, Komisji Europejskiej, Francji, Danii, Ghany, Grenady, Węgier, Indii, Indonezji, Włoch, Japonii, Korei, Maledywów, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Filipin, RPA, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Tanzanii, Tuvalu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, USA oraz Sekretariatu UNFCCC.
Komentarze (0)