Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w komunikacie podsumowującym zakończoną już Międzynarodową Konferencję Klimatyczną COP29 w Baku wskazało, że jednym z najważniejszych jej osiągnięć było ustalenie nowego globalnego celu finansowania klimatycznego. Ustalono, że do 2035 r. mobilizowanych będzie co najmniej 300 mld dol. rocznie przez państwa wysokorozwinięte na wsparcie działań klimatycznych w krajach rozwijających się. “Polska nie należy do grupy państw wysokorozwiniętych i partycypuje w finansowaniu klimatycznym wyłącznie na zasadzie dobrowolności, w związku z czym nowy cel finansowy nie nakłada na nasz kraj żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych” – zaznaczył resort.
Zwiększenie finansowania
W komunikacie ministerstwo poinformowało, że zgodnie z ustaleniami z Baku, zaplanowano zwiększenie finansowania ze wszystkich źródeł – publicznych i prywatnych – do poziomu 1,3 bln dol. rocznie. “Kluczowym elementem tej inicjatywy jest “Mapa drogowa Baku–Belém”, która określa działania na rzecz mobilizacji finansowania dla krajów rozwijających się, w tym w formie dotacji oraz instrumentów niepowodujących wzrostu zadłużenia” – przekazało MKiŚ. Zaznaczyło, że działania te mają na celu zwiększenie dostępności środków finansowych oraz uproszczenie procedur ich pozyskiwania przez kraje rozwijające się.
Międzynarodowa współpraca
Jak przekazał resort klimatu po wieloletnich negocjacjach udało się także określić wytyczne dotyczące mechanizmów rynkowych w ramach Artykułu 6 Porozumienia Paryskiego. Przypomniał też, że ustanawia on zasady współpracy międzynarodowej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez handel jednostkami redukcji emisji. “Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą mogły uczestniczyć w globalnym rynku kupując jednostki redukcji emisji w celu spełnienia własnych celów klimatycznych” – podało ministerstwo.
MKiŚ poinformowało również, że podczas COP 29 polskie firmy wzięły także udział w polsko-azerbejdzańskim forum gospodarczym, a także odbyły “liczne spotkania bilateralne”, nawiązując współpracę z przedstawicielami innych krajów, prezentując swoje rozwiązania w kontekście ich potencjalnego zastosowania w międzynarodowych projektach. Według ministerstwa celem tych działań była promocja polskich technologii wspierających zieloną transformację oraz ich ekspansja na rynki zagraniczne.
Zielone technologie
“Dodatkowy elementem misji gospodarczej stanowiły rozmowy na temat nowych instrumentów finansowych, które ułatwiłyby finansowanie zielonych technologii. Rozmowy te, prowadzone z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych, miały na celu zmniejszenie luki finansowej w procesie transformacji klimatycznej” – zaznaczył resort klimatu.
Resort ocenił, że kluczowym punktem konferencji dla polskiej delegacji była panelowa dyskusja z udziałem przedstawicieli Banku Światowego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz delegacji rządowych Polski, Ukrainy i Peru. “W trakcie rozmów podkreślono znaczenie współpracy międzynarodowej w finansowaniu zielonych projektów oraz możliwości zwiększenia zaangażowania sektora prywatnego w proces zielonej transformacji” – przekazało MKiŚ.
Komentarze (0)