Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

MKiŚ rozważa częstsze rozliczanie opłat z jednorazowych opakowań

MKiŚ rozważa częstsze rozliczanie opłat z jednorazowych opakowań
pap/jw
27.06.2024, o godz. 12:45
czas czytania: około 2 minut
0

Jesienią "być może" zaplanowana zostanie nowelizacja ustawy o SUP, która zwiększy częstotliwość rozliczania opłat z jednorazowych opakowań – zapowiedziała wiceszefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Anita Sowińska podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Wiceszefowa resortu wyjaśniła, że opłata SUP (Single-Use Plastics – tj. za jednorazowe opakowanie plastikowe) jest naliczana raz do roku. – (…) zgodnie z ustawą z kwietnia ubiegłego roku (wdrażającą do polskich przepisów unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku ) – będzie wpłacana do urzędów marszałkowskich dopiero w marcu przyszłego roku i dopiero wtedy trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – powiedziała Sowińska.

Nowelizacja ustawy jesienią

Wiceminister przekazała, że zapis ten może doczekać się w tym roku zmiany. – Ja ze swoim zespołem też zastanawiamy się nad tym i być może zaplanujemy jesienią nowelizację tej ustawy, tak żeby te opłaty były pobierane co kwartał, podobnie jak to ma miejsce w przypadku toreb na zakupy – poinformowała. Dodała, że skoro sklepy rozliczają opłaty co kwartał w przypadku toreb, “byłoby tym bardziej zasadne”, aby w taki sam sposób rozliczały się z opłat za opakowania plastikowe.

Kwestia opłaty za opakowania

Przypomniała również, że przepisy wprowadzające w Polsce zapisy dyrektywy Single-Use Plastics (zwanej “dyrektywą plastikową”) weszły w życie 1 stycznia br. Zgodnie z zapisami ustawy, przedsiębiorca musi pobierać opłatę za wydanie opakowań jednorazowego użytku. Wynosi ona 20 gr w przypadku jednorazowych, plastikowych kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek oraz 25 gr w przypadku jednorazowych pojemników (z pokrywką lub bez) na żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos).

– Niestety dochodzą do nas sygnały, że te opłaty nie zawsze są pobierane, pomimo tego, że ta ustawa już działa od 6 miesięcy – poinformowała Sowińska. Zapowiedziała, że resort będzie też zwracać uwagę na to, czy przedsiębiorcy pobierają opłaty za sprzedaż kubków, które w rzeczywistości są opakowaniami jednorazowymi.

Nowy obowiązek przedsiębiorców

Wiceszefowa MKiŚ przypomniała też, że od 1 lipca br. w życie wejdzie kolejny obowiązek, zgodnie z którym przedsiębiorcy będą musieli umożliwić klientom kupowanie produktów (tj. napojów i żywności) w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Dodała, że przedsiębiorca może zdecydować się np. “na zmianę modelu biznesowego i dostarczać posiłki w opakowaniach wielokrotnego użytku, np. na szkle czy porcelanie” lub korzystać z kubków “grubych, plastikowych, rzeczywiście wielokrotnego użytku”.

Jak stwierdziła wiceszefowa MKiŚ, ustawa o SUP ma zachęcać klientów do używania opakowań wielokrotnego użytku. Wyjaśniła, że dzięki środkom z opłat za jednorazowe opakowania, będzie można sfinansować m.in. inwestycje “w lepszy recykling, w lepsze sortownie odpadów”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024