– Branża energetyczna dostanie o około 10 proc. mniej limitów dwutlenku węgla niż wyniosła rzeczywista emisja – uważa minister środowiska Maciej Nowicki.

Jak powiedział w TVN CNBC Nowicki, energetyka dostanie tych limitów o ok. 10 proc. mniej niż rzeczywiście wyemitowała w latach 2006-2007. Jego zdaniem może to spowodować wzrost cen energii o około 3-4 proc.

W marcu 2007 r. Komisja Europejska zredukowała Polsce wielkość emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 z postulowanych 284,6 mln ton do 208,5 mln ton. Polski rząd zaskarżył decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brakujące limity firmy będą musiały dokupić na wolnym rynku.

W lutym tego roku resort środowiska opublikował projekt rozporządzenia, w którym energetyka otrzymała limit CO2 większy od wcześniejszych przymiarek (w sumie 132 mln ton), zmniejszono tym samym pulę dla innych branż. Jednak resort skarbu uznał wówczas, że limity dla energetyki są nadal zbyt małe i opowiedział się za ich zwiększeniem. Przeciwny zwiększaniu limitów dla elektroenergetyki jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W 2006 r. elektrownie wyemitowały ponad 151 mln ton CO2, a hutnictwo – 8,8 mln ton.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj