Według badań przeprowadzonych na zlecenie Banku Ochrony Środowiska blisko trzy czwarte Polaków uważa, że ich zachowanie może mieć wpływ na środowisko.

Nie dziwi więc, że z roku na rok coraz więcej osób segreguje śmieci, używa biodegradowalnych toreb, czy wybiera komunikację miejską zamiast samochodu. Wyniki badań zostały przedstawione podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.

Eko na co dzień

Badania ekologicznych postaw Polaków zlecone przez Bank Ochrony Środowiska pokazują, że coraz większą uwagę poświęcamy ochronie środowiska. Niemal połowa z nas stosuje w swoich domach nowoczesne, szczelne okna i korzysta ze sprzętu AGD klasy A+, który zużywa od 25 do nawet 60 proc. mniej energii niż sprzęt niższej klasy energetycznej. 49 proc. badanych osób przyznaje, że wybiera ekotorby zamiast plastikowych reklamówek. To o 8 proc. więcej niż w roku 2011. Chętniej segregujemy też odpady – regularnie robi to obecnie 69 proc. Polaków. Stopniowo odchodzimy też od przetworzonej żywności i wolimy jeść dania, które sami przygotowaliśmy – najlepiej z warzyw i owoców wyhodowanych bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie BOŚ Banku ekologiczną żywność kupuje już 12 proc. Polaków.

Rowerem do pracy

Ekologia na co dzień wyraża się także w tym, z jakich środków transportu korzystamy. Najbardziej przyjazne środowisku są rowery. Do pracy dojeżdża nimi 17 proc. badanych, podczas gdy przed rokiem było to 12 procent. Ogromny skok widać jednak w wyborze komunikacji miejskiej jako środka transportu ograniczającego emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na tramwaj czy metro decyduje się obecnie
24 proc. Polaków podczas, gdy w roku 2011 taki wybór deklarowało tylko 13 procent respondentów, czyli blisko połowa mniej.
 
Budujemy coraz bardziej EKO

Polacy coraz liczniej decydują się też na ekologiczne inwestycje. Niezmienną popularnością cieszą się kredyty z dotacją udzielane na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Niewątpliwie jednym z powodów zainteresowania tym programem jest wysokość dopłat przyznawanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mogą one sięgać nawet 45 proc. wartości całego przedsięwzięcia.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj