Już jesienią czworonogi z Ostrowa Wielkopolskiego będą mogły bawić się w Psim Parku. Umowa na dofinansowanie inwestycji została podpisana. Nowa inwestycja ma przebić rozmachem i rozmiarem inicjowane ostatnio coraz częściej w całej Polsce projekty budowy i modernizacji psich wybiegów.

– Na zadanie w Ostrowie pozyskaliśmy 50 tys. złotych z programu „Błękitno – zielone inicjatywy dla Wielkopolski” Urzędu Marszałkowskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Niemal drugie tyle dołoży miasto. Koszt całej inwestycji to 92 300 złotych.

Bez smyczy

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami, psy w przestrzeni miejskiej nie mogą być wyprowadzane bez smyczy, natomiast powstanie dedykowanego im wybiegu zapewni taką możliwość – na jego terenie dozwolone będzie przebywanie psów bez smyczy i kagańca.

– Psi Park powstanie na terenie Koziego Borku. Teren będzie ogólnodostępny, bezpłatny i ogrodzony. Na placu zamontowane będą urządzenia dedykowane czworonogom. Wszystkie staną na specjalnym torze przeszkód, będą to m.in.: tunele, równoważnia, płotki do przeskakiwania. Budowa zgodnie z planem ma zakończyć się do końca września – informuje Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim.

Wybieg zostanie wyposażony w specjalne pojemniki na odpady komunalne, a także specjalne do segregacji podzielone na trzy podstawowe frakcje odpadów: papier, szkło i plastik. Dodatkowo zainstalowane zostaną kosze na psie odchody wraz z psimi pakietami. Stanie tu także toaleta dla czworonogów.

Błękitno – zielona infrastruktura

Miasto Ostrów Wielkopolski był współgospodarzem spotkania, podczas którego 12 samorządów z południowej i wschodniej części Wielkopolski, właśnie w Ostrowie Wielkopolskim, podpisywało umowy w ramach „Błękitno – zielonych inicjatywy dla Wielkopolski”.

Celem Programu pn. „Błękitno – zielone inicjatywy dla Wielkopolski” jest wzmocnienie i zachowanie różnorodności biologicznej w myśl zasady, iż każda zieleń może sprzyjać różnorodności biologicznej i stać się elementem strukturalnym globalnej sieci ekologicznej.  W bieżącej edycji programu, na realizację zadań, przeznaczono 2 mln złotych. Wśród dofinansowanych projektów, prócz psiego parku, znalazły się m.in. murale wykonane farbą antysmogową, montaż instalacji fotowoltaicznych, parki kieszonkowe, ogrody sensoryczne czy właśnie Ostrowski Psi Park.

Ogólnopolska moda

Jak informuje portal psipark.pl tylko w ostatnich trzech miesiącach oddano trzy rozbudowane wybiegi dla psów. W Katowicach oddano nowy wybieg w Parku Leśnym. – Miejsce to jest popularne ze względu na znajdujący się tutaj obszerny park leśny, jak również centrum handlowe “3 Stawy”, lotnisko Katowice-Muchowiec oraz przebieg autostrady A4, dzięki czemu dojazd spoza Katowic jest mocno ułatwiony. Wybieg podzielony jest na strefy: jest na nim dużo przeszkód oraz osobna część do biegania lub po prostu wypoczynku – zaznacza portal.

W Krakowie zmodernizowano wybieg dla psów „Kraków Prądnicka Park Kleparski Prądnik Biały”. – Dobrze zacienione i wyposażone miejsce – w sam raz na letnie spacery w centrum miasta. Na wybiegu znajduje się wiele przeszkód oraz terenów zielonych, jest wodopój, dwie śluzy wejściowe, osobna, mniejsza strefa i wiele innych atrakcji – opisuje psipark.pl.

Kolejny zmodernizowany wybieg dla psów działa w Gliwicach na Osiedlu Wojska Polskiego. Oferuje czworonogom sporo miejsca, cień dzięki drzewom.

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. No cóż, moda kosztuje a później moda przemija.
    PYTANIE: Ile środków Prezydent, Rada Miasta przeznaczą na bieżące utrzymanie przybytku.
    W zakresie utrzymania czystości na właścicieli psów nie należy liczyć.

Skomentuj