Ponad 100 mln euro ma kosztować modernizacja Cementowani Małogoszcz w Świętokrzyskiem. Inwestycja ma umożliwić wzrost efektywności technicznej zakładu i redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. rocznie.

Część inwestycji realizowana będzie przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończenie planowane jest na 2023 r.

Jak wyjaśniają przedstawiciele inwestora, firmy LafargeHolcim, obniżenie emisyjności będzie możliwe dzięki budowie jednego nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności ok. 4 tys. ton na dobę. Powstanie również nowa, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie biomasy pochodzącej z przemysłu meblarskiego czy papierniczego. Dzięki temu poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Zużycie energii zmniejszy się o ok. 30 proc.

– Naszą ambicją jest osiągnięcie poziomu 395 kg CO2 netto na tonę cementu w 2023 r., a do 2030 r. ma to być już 300 kg. To sprawi, że Polska będzie miała jeden z najbardziej ekologicznych cementów na świecie. Ta inwestycja wspiera również realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu – podkreślił prezes Lafarge w Polsce Xavier Guesnu.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. LafargeHolcim otrzymał od zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego decyzję o wsparciu inwestycji, której koszty kwalifikowane wynoszą 98 mln euro.

Czytaj więcej

Skomentuj