W Łodzi rozpoczyna się realizacja największego jak dotąd kontraktu na modernizację i rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Podpisany w maju kontrakt opiewa na 44 mln euro. Połowę kosztów operacji sfinansuje Unia Europejska. Inwestorem jest Łódzka Spółka Infrastrukturalna, a wykonawcą konsorcjum czterech firm: Infry z Warszawy, PBG z Wysogotowa k. Poznania, Hydrobudowy z Włocławka oraz łódzkiego Wiertmara.

Prace potrwają 2 lata i będą prowadzone w całej Łodzi, głównie jednak w Śródmieściu i na Polesiu. Podzielone są na trzy części: modernizacja kanalizacji sanitarnej, magistral wodociągowych i ulicznej sieci wodociągowej. Najwięcej pracy będzie przy kolektorach kanalizacyjnych, m.in. odprowadzających ścieki z Teofilowa do ul. Maratońskiej (długość ponad 9 km) oraz 1,5-kilometrowego od ul. Niepołomickiej do ul. Pabianickiej. Wymienione, bądź naprawione, zostaną 32 km magistrali wodociągowych, w tym 6-kilometrowy odcinek od pompowni Chojny do ul. Dąbrowskiego.

Prace rozpoczynają się od remontu magistrali wodociągowej pod al. Piłsudskiego. W tym roku poza alejami rozkopane zostaną ulice: Niciarniana, Małachowskiego, Narutowicza, Rzgowska, Pabianicka, Zelwerowicza, Dąbrowskiego, Rudzka oraz mniejsze uliczki na Zdrowiu i Radogoszczu. Jednorazowo modernizowane będą odcinki po maksimum kilkaset metrów.

Program modernizacji i rozbudowy łódzkiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, realizowany w latach 2005 – 2009, kosztować ma 142 mln euro. W połowie zostanie sfinansowany przez Unię Europejską. Zakłada m.in. modernizację 120 km sieci wod.-kan. i 25 km kanałów deszczowych oraz budowę nowych: 64 km sieci wodociągowej, 169 km sieci sanitarnej i 93 km kanalizacji deszczowej.źródło: Dziennik Łódzki

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj