1 / 4

Z okazji zakończenia modernizacji oczyszczalni ścieków w Kucharach (pow. pleszewski) do placówki zjechali m.in. senatorowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządów.

W piątek, 15 maja uroczyście zakończono rozpoczętą w kwietniu 2013r. inwestycję „Modernizacja gospodarki osadowej, gazowej i energetycznej oczyszczalni ścieków w Kucharach”. Z tej okazji na prezentację nowej instalacji i zwiedzanie oczyszczalni do Kuchar zaproszono przedstawicieli władz samorządowych, instytucji wykonawczych i finansujących . Wśród zaproszonych gości był m.in. Marek Baumgart, z-ca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prezes Spółki Wodno-Ściekowej „Prosna” Roman Wiertelak podziękował wszystkim za zaangażowanie w tworzenie wspólnej inwestycji, przypomniał także historię powstawania oczyszczalni.

Zakończenie inwestycji „Modernizacja gospodarki osadowej, gazowej i energetycznej oczyszczalni ścieków w Kucharach”polega między innymi na wybudowani komory fermentacyjnej, zbiornika biogazu, instalacji przesyłu gazu oraz nowej jednostki kogeneracyjnej. Przefermentowany osad ściekowy po odwodnieniu i ewentualnej higienizacji tlenkiem wapnia wykorzystywany jest przyrodniczo. Dzięki temu uzyskuje się naturalny materiał wykorzystywany do tworzenia warstwy glebowej na terenach rekultywowanych.

– To tylko niektóre możliwości oczyszczalni ścieków w Kucharach. Dbałość o zdrowie i życie mieszkańców gmin wchodzących w skład spółki, ochrona środowiska jest dla mnie, prezydenta miasta Kalisza, najważniejszym motywem mojej działalności. Chcemy żyć długo i szczęśliwie w miejscu pięknym, w którym rzeki są czyste, bo przecież wody powierzchniowe są ważne dla działalności gospodarczej i wypoczynku. To jest dobry znak na przyszłość, gospodarowanie ściekami jest na dobrym poziomie. Dziękuję za to całej załodze. Dziękuję również za racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi – mówił prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński.

Realizacja inwestycji przebiegała od kwietnia 2013 do maja 2015 roku. Jej wartość wynosi ponad 12, 5 mln zł. Dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Priorytet III „Środowisko Przyrodnicze wyniosła ponad 2,5 miliona zł, a pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ponad 8 mln zł.

W efekcie powstała infrastruktura spełniająca najwyższe wymagania eksploatacyjne. Innowacyjność inwestycji polega na wytwarzaniu w jednostce kogeneracyjnej zarówno energii cieplej, jak i elektrycznej.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. ……. TA “OCZYSZCZALNIA SCIEKOW”TO TZW. “PIC NA WODE”…. NIE MA ONA NIC WSLOLNEGO Z “OCZYSZCZANIAM SCIKOW”, LECZ WRECZ PRZECIWNIE, PONIEWAZ BEDZIE TYLKO ZATRUWAC I ZANIECZYSZCZAC CALE SRODOWISKO… FAUNE I FLORE, POWIETRZE ORAZ WODE. NIE BEDZIE ONA BESPIECZNA DLA ZDROWIA MIESZKANCOW….. TA “OCZYSZCZALNIA”BEDZIE PRZYDATNA JEDYNIE DLA ELEKTRO-CIEPLOWNI!!!
    A JEZELI CHODZI O CO-GENERACJE….. TO SKUTKI TEJ TECHNOLOGI OKAZA SIE KATASTROFICZNE DLA ZYCIA LUDZKIEGO ORAZ DLA CALEGO OTOCZENIA!!! ….. DNA RZEK POKRYJA SIE MULEM, CALA WEGETACJA ZACZNIE USYCHAC, RISLINNOSC ZOSTANIE SPALONA, ZWEGLONA….. POLSKA PRZEISTOCZY SIE W AFRYKE TZN W RUINE ECOLOGICZNA, GOSPODARCZA I CALEGO ECO-SYSTEMU A LUDZIE ZACZNA CIEZKO CHOROWAC.. NASZE RZEKI I JEZIORA SKONCZA TAK JAK RZEKI I JEZIORO CIAD W AFRYCE…….NIESTETY ALE NASI PARLAMENTARZYSCI, PRZEDSTAWICIELE SAMORZADOW, ORAZ SENATOROWIE KTURZY PODEJMUJA ZA NAS DECYZJE TO SA TAK ZWANI “NIKODEMI DYZMA”… GRONO MAFIOZOW I BARBARZYNCOW KTORZY KIERUJA SIE JEDYNIE SWOIMI KORZYSCIAMI I INTERESAMI OSOBISTYMI.

Skomentuj