Ruszył drugi nabór wniosków o dofinansowanie montażu fotowoltaiki w programie „Mój Prąd”. Nowością jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

W pierwszym naborze programu „Mój Prąd” NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. instalacji fotowoltaicznych. Na ten cel przeznaczono ok. 132 mln zł, a zainstalowana moc PV to 152 MW. Uzyskaną dzięki temu redukcję dwutlenku węgla wyliczono na ok. 122 tys. ton rocznie.

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się – starać można się o dotację w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW.

Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

– Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. funduszy z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Jednym z nowych ułatwień jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z NFOŚiGW porozumienie o współpracy. Obecnie to 49 firm z branży fotowoltaicznej, ale lista ta sukcesywnie się wydłuża. Od października ub.r. wnioski – poza formą papierową – składać można online przez portal gov.pl. Tegoroczną nowością jest strona internetowa poświęcona programowi – mojprad.gov.pl.

– Przejrzysty interface tej strony pozwala intuicyjnie odnaleźć podstawowe informacje o programie. Znajdziemy tam m.in. instruktaż składania wniosków, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – powiedział prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Inwestycja we własną mini elektrownie słoneczną jest korzystna nawet bez dotacji a dodatkowym finansowaniem możemy osiągnąć zwrot w ciągu kilku lat. Na stronie solartime można to sobie łatwo przeliczyć.

Skomentuj