Pierwszego dnia funkcjonowania programu „Moja Woda” Polacy złożyli ponad tysiąc wniosków o dotacje. Jak program oceniają specjaliści?

“W pierwszym dniu programu „Moja Woda” złożono blisko 1,1 tysiąca wniosków, najwięcej w Katowicach” – poinformowało na Twitterze Ministerstwu Klimatu.

Na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, można otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Program ma być realizowany do końca 2024 r. (wnioski będą przyjmowane do 30 czerwca 2024 r.), sfinansować 20 tys. instalacji przydomowej retencji i – jak zapewnia Ministerstwo Klimatu – spowodować zatrzymanie miliona metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a przez to odciążyć kanalizację i zmniejszyć ryzyko podtopień w wyniku nawalnych deszczów. Jego budżet do 100 mln zł.

Medialne przekazy o programie najczęściej skupiały się wokół oczek wodnych. Czy jednak „Moja Woda” przyczyni się do rozwoju retencji? Jak ocenia hydrolog, prof. Piotr Kowalczak,  program to krok w dobrą stronę.

– Obawiam się jednak, że w opisach propagujących program istnieją nadmiernie optymistyczne akcenty. Na przykład oczka wodne, których jestem zwolennikiem, znakomicie wpływają na krajobraz i mikroklimat. Stanowią najważniejszy komponent różnorodności na terenie posesji. Przechwytują nadmiar wody, który nie wpływa do kanalizacji. Ale już mówienie, że z tej wody będziemy korzystać do podlewania ogrodów to naiwność – mówi w wywiadzie dla miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

– Nikt, kto zainwestował w oczko wodne, w roślinność, ryby, nie będzie traktował go jako zbiornika wody do podlewania ogródka – twierdzi.

Wywiad z prof. Piotrem Kowalczakiem pt. “Susza i podtopienia ściśle się ze sobą łączą” ukaże się w lipcowym wydaniu miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”.

„Moja woda” – 100 mln zł na przydomową retencję, w tym m.in. oczka wodne

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Dokładnie jak poprzednik – przy wymianach wody w oczku można wykorzystywać ją do podlewania zamiast wody z instalacji – dla roślin lepiej, bo odstana i zaopatrzona w składniki odżywcze, zwłaszcza jeśli hodujemy ryby.

  2. Ja mam oczko z roślinami, zasilane deszczówką z dachu. Oczko jest ozdobne ale wody z niego używam do podlewania od zawsze. Więc to nie jest tak, że jak sie zaiwestuje w oczko to podlewa się z wodociągu. Brudna woda z filtra jest znakomitym nawozem i też do sie bardzo przydaje.

Skomentuj