Morawiecki na Węgrzech: Europejski system handlu emisjami CO2 to spekulacja

Morawiecki na Węgrzech: Europejski system handlu emisjami CO2 to spekulacja
PAP/dom
14.12.2021, o godz. 10:34
czas czytania: około 3 minut
0

Jesteśmy zaniepokojeni Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS); Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy konieczność przebudowy tego systemu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 i prezydenta Francji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Morawiecki uczestniczył w Budapeszcie w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja) z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski Premier wskazał, że podczas spotkania prezydent Macron zaprezentował program oraz priorytety rozpoczynającej się 1 stycznia 2022 r. prezydencji francuskiej w Radzie UE.

– Na pewno wśród nich jednym z naczelnych są kwestie energetyczne – zaznaczył M. Morawiecki. Zauważył, że w odniesieniu do tych kwestii mamy do czynienia z tzw. problemem taksonomii. – Tutaj ręka w rękę razem z krajami wyszehradzkimi, ale także z Emmanuelem działaliśmy, aby wprowadzić do taksonomii i możliwości inwestycji gazowych, i inwestycji nuklearnych. Polska chce bardzo blisko współpracować z Francją, która ma na tym polu bardzo szerokie doświadczenie.

Szef polskiego rządu zwrócił ponadto uwagę, że jeśli chodzi o kwestię energii, to konfrontujemy się dzisiaj z dwoma podstawowymi problemami.

– Pierwszy, to bardzo wysokie ceny gazu i manipulacje, które mają niestety duży wpływ na ceny energii w ogóle. To są manipulacje po stronie Gazpromu przede wszystkim i tu oczekujemy od Komisji Europejskiej jednoznacznego raportu w tej sprawie – mówił dodając, że drugą kwestią jest Europejski System Handlu Emisjami. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni kształtem tego systemu, przede wszystkim faktem, że różne podmioty inwestycyjne i spekulacyjne, banki, fundusze inwestycyjne mogą nabywać uprawnienia do emisji CO2.

Jak tłumaczył, powoduje to, że w sztuczny sposób cena rośnie i ta cena – dodał – dziś przekłada się na wzrost cen energii w ogóle, ale również na wzrost inflacji w całej Europie.

– Ta inflacja jest potężnym problemem dla wszystkich naszych krajów, dla całej UE, w strefie euro inflacja jest najwyższa od 25 lat – podkreślił.

Morawiecki poinformował, że Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, oprócz tematów związanych z Partnerstwem Wschodnim, poruszy “konieczność przebudowy całego tego systemu”.

– Mamy nadzieję, że będzie zrozumienie po stronie wielu krajów, które są zależne od systemu ETS, a jednocześnie nie chcą, żeby system był podatny na ataki spekulacyjne – zaznaczył zwracając uwagę, że sektor bankowy i inwestycyjny spowodował już nie tak dawno jeden kryzys. – Uczmy się na tamtych błędach i starajmy się zaproponować system, który uniemożliwi spekulantom granie na tej zmienności cen, bo to jest jedna z podstawowych cech sytemu bankowości inwestycyjnej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił, że jednym z poruszanych tematów była energetyka, w tym zastępowanie węgla odnawialnymi źródłami energii i energią jądrową.

Na kwestię handlu emisjami CO2 zwracał uwagę również premier Czech Andrej Babisz, zaznaczając, że większość tego systemu znajduje się w rękach spekulantów.

Premier Słowacji Eduard Heger podkreślał wagę umocnienia partnerstwa między państwami UE, zwłaszcza w obecnym czasie. W tym kontekście wskazywał na kryzys wywołany pandemią czy kryzys energetyczny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024