Ponad połowa ceny prądu to koszt emisji CO2, czyli koszt dogmatycznej i nieodpowiedzialnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, “taka jest prawda”, a “każdy Polak ma prawo poznać prawdę”.

Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Morawiecki, większości Polaków sen z powiek spędzają wyższe rachunki.

– Nie ma tego co ukrywać i wiadomo, że taka sytuacja może jeszcze potrwać. Wiadomo, że inflacja została spowodowana przez czynniki zewnętrzne – dodał.

Jak stwierdził Morawiecki, coraz więcej opracowań wskazuje, że za ponad 80 proc. wzrostu cen odpowiadają czynniki zewnętrzne, czyli “rosyjskie manipulacje gazowe a także nieodpowiedzialna, dogmatyczna polityka klimatyczna UE”. Trzecią przyczyną, według niego, jest przyspieszony popyt przy wychodzeniu z pandemii.

– Dziś za ponad połowę ceny prądu odpowiada polityka klimatyczna UE. Taka jest prawda. Każdy Polak ma prawo poznać prawdę. Trzeba walczyć z klimatem, Europa odpowiada za 8 proc. tego klimatu, ale czy to jest najlepsza ścieżka? Wątpię – mówił premier, dodając, że taka polityka prowadzi do inflacji i drenowania kieszeni Polaków.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Szkoda, że Premier zapomniał dodać, że za sprzedaż praw do emisji to do budżetu krajowego, a nie UE wpłynęło 55mld zł, które w założeniu tej opłaty miały być przeznaczone na transformację energetyczną, a nie rozdawnictwo i płakanie, że mamy drogi prąd, bo UE tak chce.
    Proszę uczciwie powiedzieć ile pieniędzy ze sprzedaży praw emisyjnych zostało przeznaczonych na ten cel?

Skomentuj