Firmy nie muszą wyrzucać tekturowych pudeł i drewnianych skrzynek używanych do pakowania towarów. Mogą je teraz legalnie przekazywać osobom fizycznym do powtórnego wykorzystania jako opakowanie lub paliwo – informuje “Gazeta Prawna”.

Taką możliwość wprowadza rozporządzenie ministra środowiska z 19 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom niebędącym przedsiębiorcami (Dz.U. nr 235, poz. 1614).

Przekazanie opakowań może nastąpić w sytuacji, kiedy odpady te nie będą wymagały przetworzenia. Rozporządzenie wskazuje, że opakowania z drewna można przekazać osobom fizycznym także wtedy, gdy posłużą one do wykonywania drobnych napraw i konserwacji. Tak samo jest w przypadku opakowań z towarów tekstylnych.

Zmiana ta sprawi, że w przypadku pudełek z tektury i skrzynek drewnianych przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów związanych z ich składowaniem. Ponadto w ten sposób będą oszczędzane także surowce naturalne.

źródło: Gazeta Prawna


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj