Od zeszłego tygodnia w Katowicach pojawiły się punkty, w których mieszkańcy mogą legalnie i bezpłatnie pozbyć się swych elektrośmieci – zużytego sprzętu RTV, AGD czy energooszczędnych żarówek.

Na początek stały punkt będzie przy ul. Miedzianej 15. Co sobotę elektrozłomu pozbyć będzie się można także w jednym z czterech czasowych punktów zbiórki. – Nadal jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. 90 procent naszych elektrośmieci wciąż trafia na wysypiska – mówi Witold Miazga z ogólnopolskiej organizacji ElektroEko, zajmującej się budową i finansowaniem systemu odzyski elektrośmieci.

Jak dodał, niewielka ilość rozstawionych w Katowicach "elektrośmietników" na początek w zupełności wystarczy. – Oczywiście będziemy chcieli rozbudować sieć o kolejne miejsca. Nawet najlepszy system nie będzie jednak właściwie funkcjonował, jeśli nie podniesiemy świadomości ekologicznej mieszkańców – stwierdził. Na razie nie jest z tym najlepiej: ponad połowa Polaków nie zna swoich praw i obowiązków związanych z ustawą o elektrośmieciach.

źródło: Polska Dziennik Zachodni

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj