W czwartek odbyła uroczystość z okazji jubileuszu 150-lecia polskiego samorządowego modelu oczyszczania miasta Krakowa. Początki MPO Kraków – największej w branży firmy komunalnej w Polsce sięgają 1866 roku.

– MPO w Krakowie to jedna z najnowocześniejszych firm w branży usług komunalnych, krajowy lider w swojej dziedzinie, przedsiębiorstwo nowoczesne, znane z nowatorskich inicjatyw – powiedział podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

1 / 6

Podczas uroczystości łącznie 65 pracowników grupy kapitałowej MPO Kraków zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, wojewódzkimi i odznakami miasta Krakowa.

MPO wzięła początek z niewielkiej grupy osób, które 150 lat temu zostały wyznaczone do regularnego sprzątania ulic i placów. Decyzję taką podjął w 1866 roku ówczesny prezydent Krakowa Józef Dietl.

Podczas uroczystości prezes MPO Kraków Henryk Kultys został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP

Dzieje MPO od zawsze wiążą się z historią krakowskiego samorządu. Jednostka wyróżnia się tym, że jako jedyna miejską spółką wyrosła wprost z magistratu.

Duży wpływ na działanie jednostek oczyszczania miasta w Krakowie wywarła I i II wojna światowa. Wówczas system załamywał się i trzeba go było ponownie odbudowywać. Nie bez znaczenia dla życia MPO była też centralizacyjna polityka komunizmu.

Nowe życie w działalność jednostki tchnęła uchwała z 12 czerwca 1992 o przekształceniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie w spółkę prawa handlowego, w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Gminy Kraków.

Odtąd zaczął się stabilny rozwój spółki, która obecnie jest liderem w branży, zatrudnia ponad 1000 osób, sama zarządza dwoma ważnymi systemami miejskimi i inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt.

Czytaj więcej

Skomentuj