MS: Nowelizacja Kodeksu prawa administracyjnego będzie chronić lokatorów i mienie Skarbu Państwa

MS: Nowelizacja Kodeksu prawa administracyjnego będzie chronić lokatorów i mienie Skarbu Państwa
PAP
17.09.2021, o godz. 10:46
czas czytania: około 2 minut
0

– Dzisiaj weszły w życie zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego. Tysiące osób odetchnie z ulgą. Teraz prawo będzie chronić lokatorów i mienie Skarbu Państwa. Nie pozwolimy, aby nasze państwo przez kolejne kilkadziesiąt lat odczuwało skutki wojny wywołanej przez Niemcy – powiedział dziś (16 września br.) Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Nowe przepisy rozwiązują również problem lokatorów spółdzielni mieszkaniowych, w których nieruchomości miały nieuregulowany status.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która weszła w życie 16 września br. wprowadza limit czasowy na uznawanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej nie będzie można wszcząć postępowania w celu jej zakwestionowania. Nakazał to już w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja kończy z dziką reprywatyzacją i niepewnością mieszkańców wielu nieruchomości.

– Sprawy, w których przez ostatnie trzydzieści lat nie potwierdzono roszczeń, dzisiaj zostają umorzone z mocy prawa. Organy administracyjne nie mogą już prowadzić w tym zakresie żadnych czynności – ocenił minister Sebastian Kaleta.

Nowelizacja przepisów administracyjnych jest ważnym dniem m.in. dla środowisk lokatorskich, które starały się o wyjaśnienie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. – Od kilku lat z ministrem Patrykiem Jakim i Komisją Weryfikacyjną walczyliśmy, aby takie przepisy obowiązywały. Projekt w ostatnich miesiącach spotkał się z wieloma trudnościami, jednak udało nam się doprowadzić sprawę do końca – stwierdził minister Sebastian Kaleta.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba wskazał, że udało się skończyć z bezdusznością prawa. – Istotą bycia w polityce jest tworzenie prawa chroniącego osoby potrzebujące pomocy. Do tej pory prawo było absolutnie bezduszne. Na dyżurach jako radny dzielnicy czy radny miasta widziałem łzy osób, które bały się wyrzucenia z domu, albo były wyrzucane. Dzisiaj skończyła się era bezduszności prawa – powiedział minister Jacek Ozdoba. Dodał, że nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego była możliwe dzięki pracy Komisji Weryfikacyjnej, Ministerstwa Sprawiedliwości, a także dzięki staraniom ministrów Patryka Jakiego i Sebastiana Kalety.

– Udało się stworzyć prawo, które chroni lokatorów. To historyczny dzień w sprawach, które ciągnęły się przez lata i uderzały w najsłabszych – podsumował minister Jacek Ozdoba.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024