Gmina ma obowiązek wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości wyłącznie w drodze przetargu – takie jest stanowisko resortu środowiska.

Ministerstwo środowiska odniosło się w ten sposób do listu wystosowanego do pramiera Donalda Tuska przez prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, w którym przekonuje on, że obowiązek zorganizowania przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, wynikający z art. 6d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotyczy tylko gmin, które nie posiadają spółek powołanych w celu realizacji tego zadania. (zobacz: Samorządowcy nie chcą przetargów)

– Przepisy gwarantują przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości równe i przejrzyste zasady konkurencji. Tą gwarancją jest m.in. obowiązek organizowania przez gminy przetargów na odbiór odpadów. To sposób na rozsądne rachunki dla mieszkańców – a na tym przecież zależy także samorządowcom – przekonuje Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Całość stanowiska resortu można znaleźć tutaj.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj