Na wałbrzyskim Rynku odbyła się 8 listopada br. prezentacja pierwszego mieście autobusu zasilanego sprężonym gazem ziemnym (CNG). 8 takich autobusów będzie jeździć po wałbrzyskich drogach. Ich zakup sfinansowany został z środków UE.
Przetarg na zakup autobusów odbył się we wrześniu. Wygrała go firma Kapena, która zaoferowała dostawę autobusów zasilanych CNG marki: IRISBUS PS09 AGORA CITELIS CNG. Oferowane autobusy CITELIS wyposażone są w nowoczesne silniki IVECO Kursor 8 CNG o pojemności 7,79 dm3 i mocy 200kW. Technologia stechiometryczna optymalizująca mieszankę gazową w komorze spalania pomaga pojazdowi uzyskać poziom emisji szkodliwych substancji poniżej EEV i to bez dodatkowego zużycia paliwa. Citelis wykonany jest w nowoczesnej technologii umożliwiającej długoletnią eksploatację. Konstrukcja autobusu wykonana jest ze stali zabezpieczonej całoszkieletowo w procesie kataforezy. Poszycie zewnętrzne wykonane z aluminium i tworzywa sztucznego. Autobus posiada podłogę niską i płaską na całej długości pojazdu, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach oraz bez stopni poprzecznych wewnątrz autobusu. W drzwiach środkowych zamontowana jest rampa najazdowa dla obsługi wózków inwalidzkich i dziecięcych. Citelis posiada ogółem 81 miejsc w tym 27 miejsc siedzących.

Zakupione autobusy wyposażone są w system monitoringu. Wewnątrz pojazdu zabudowane są trzy kamery, z których obraz jest rejestrowany na dysku twardym i dodatkowo emitowany na monitorze usytuowanym w kabinie kierowcy. System monitoringu ma spełniać zadania prewencyjne w celu zapobiegania dewastacji autobusów i zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów i kierowców. Dodatkowo autobus wyposażony jest w multimedialny system audio-wizualny składający się z odtwarzacza DVD, dwóch – 19 calowych – monitorów LCD oraz sprzężony z nimi system nagłośnienia audio. System ten przeznaczony jest do emisji informacji, komunikatów oraz filmów reklamowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj