Polska na zdjęciach: Mysłowice [GALERIA]

Polska na zdjęciach: Mysłowice [GALERIA]
Barbara Krawczyk
19.12.2017, o godz. 9:09
czas czytania: około 7 minut
0

Tym razem w naszym cyklu przedstawiamy największe atrakcji z Mysłowic. Zapraszamy do oglądania zdjęć!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O tym, że w polskich miastach jest wiele pięknych miejsc, nikogo przekonywać nie trzeba. Te najbardziej interesujące i wyjątkowe przedstawiamy w galerii.

W każdym odcinku prezentowanego na PortalKomunalny.pl cyklu pokażemy jedno miasto wraz z krótkim opisem miejsc uchwyconych na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia fotografii!

Na zdjęciach znajdują się:

Szyb Bończyk. Szyb ten rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczania materiałów i wentylator. W 1984 roku Szyb Bończyk został zlikwidowany i powoli zaczął popadać w ruinę. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikorowie. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe. W 2012 roku pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.

Rynek. Ta część Starego Miasta zabudowana jest XIX-wiecznymi kamieniczkami z zachowanym układem urbanistycznym. Charakterystyczny prostokątny kształt Rynku i cały układ Starego Miasta świadczy o średniowiecznej historii tej części Mysłowic. Projekt zabudowy Rynku i ulicy Grunwaldzkiej w Mysłowicach został wyróżniony dyplomem w ogólnopolskim konkursie Bramy Kraju.

Budynek Urzędu Miasta. Do 1855 roku drewniany ratusz stał na Rynku. Obecny neorenesansowy budynek znajduje się przy ul. Powstańców i powstał w latach sześćdziesiątych XIX wieku według projektu architekta Jackischa z Bytomia.

Poczta. Budynek poczty usytuowany przed dworcem kolejowym w Mysłowicach posiada pięknie eksponowaną fasadę z 1888 roku. Gmach został wzniesiony według projektu Fordmanna. Na jednej z bocznych ścian poczty umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą greckiego Boga Hermesa.

Willa Kuderów. To XIX-wieczny budynek w stylu neoklasycystycznym, jeden z najładniejszych obiektów architektonicznych w Mysłowicach. Nazwisko Kudera na trwale zapisało się w historii miasta, chociażby za przyczyną ks. Jana Kudery, autora „Historii parafii mysłowickiej”, który był również znanym propagatorem turystyki (jego imieniem nazwano żółty szlak turystyczny przebiegający przez Mysłowice).

Przewiązka. Powstała w 1908 roku i stanowi pozostałość po niegdyś prężnie funkcjonującej w Mysłowicach stacji emigracyjnej. Od połowy XIX wieku do czasu wybuchu I wojny światowej przez Mysłowice przetoczyła się fala emigrantów, głównie z terenów Galicji, którzy pragnęli znaleźć swoje szczęście za wielką wodą – w Ameryce. Przewiązka łączyła budynki stacji emigracyjnej z peronem pierwszym mysłowickiego dworca kolejowego.

Promenada. Deptak na Promenadzie to malownicze miejsce, gdzie mysłowiczanie chętnie spędzają czas, spacerując i relaksując się na łonie przyrody. Przy Promenadzie niegdyś znajdowało się Tymczasowe Więzienie Policyjne utworzone i wykorzystywane przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Sąd Rejonowy. Budynek sądu w stylu eklektycznym z 1904 roku umiejscowiony jest przy ulicy Krakowskiej. Gmach łączy style renesansu i gotyku. W 1921 roku w jego wnętrzu mieścił się Polowy Sąd Powstańczy.

Kościół Mariacki. Został wybudowany w XIV wieku. Obecnie posiada wystrój barokowy, lecz przez wiele lat stanowił jedyny murowany obiekt miejski. W środku można podziwiać osiem ołtarzy, barokową ambonę oraz malowidła nad pachami sklepienia. Jeden z ołtarzy przedstawia wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem – obraz ten jest zabytkiem z XV wieku.

Kościół św. Krzyża. Kościół ten uznaje się za najstarszy według tradycji obiektu kultu religijnego w mieście. Choć nie jest znana data budowy pierwotnej wersji kościoła, jego obecny wygląd powstał w XIX wieku. Od 1957 roku kościół uznawany jest za budowlę zabytkową.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ta neogotycka świątynia pochodzi z 1891 roku. Budynek powstał według projektu Pawła Jackischa – z czerwonej cegły i charakterystyczną 70-metrową wieżą z umiejscowionym w niej kurantem.

Kościół ewangelicko-augsburski. Jest to budowla o charakterze sakralnym w stylu neogotyckim pochodząca z 1877 roku. Jej wnętrze stanowią ołtarz z krucyfiksem, witraże, ambona z nadwieszanym baldachimem, kuty żyrandol oraz popiersie Marcina Lutra. Wizerunek Chrystusa wzorowany jest na słynnym posągu duńskiego rzeźbiarza B. Thorraldsena. Ciekawym i dość nietypowym rozwiązaniem na ówczesne czasy jest grzewcza instalacja gazowa z trzema przepięknymi żeliwnymi piecami.

Kapliczka patrona miasta. To symboliczne dla Mysłowic miejsce zostało poświęcone patronowi miasta św. Janowi Chrzcicielowi. Kapliczka nawiązuje do XVIII-wiecznej tradycji fundacji Jarlików. Dzieje tego obiektu sięgają XVIII wieku, choć obecny wygląd prezentuje od 2000 roku, kiedy to został odnowiony. Dziś kapliczka wraz z podświetlaną fontanną z mostkiem stała się ikoną miasta. Szczególnie pięknie prezentuje się wieczorową porą.

 Centralne Muzeum Pożarnictwa. Ten unikalny obiekt muzealny powstał 14 września 1975 roku. Oprócz wystawiennictwa i badań historycznych Muzeum Pożarnictwa pełniło funkcję propagandową, wpisując się w akcję informacyjną propagującą problematykę ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Muzeum otrzymało status Centralnego Muzeum Pożarnictwa w latach 90. ubiegłego wieku.

Muzeum Miasta Mysłowice – Zegar Strefowy z 1877 r. Muzeum gromadzi eksponaty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Mysłowic od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Miasta Mysłowice jest Zegar Strefowy z 1877 r. wyprodukowany w fabryce Gustava Beckera.

Trójkąt Trzech Cesarzy. W XIX wieku w Mysłowicach zbiegały się granice trzech państw zaborczych: Rosji, Austrii i Prus, które zostały ustalone po kongresie wiedeńskim w 1815 roku. Słynny „Trójkąt Trzech Cesarzy” do dnia dzisiejszego stanowi ważne miejsce historyczne dla mysłowiczan i nie tylko. Współcześnie stykają się tam granice dwóch miast: Mysłowic i Sosnowca.

Park Słupna. Centrum rekreacyjno-sportowe Park Słupna jest lokalizacją największych miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych. Znajduje się tu między innymi kąpielisko, które posiada basen, zjeżdżalnię, boiska do siatkówki plażowej i plac zabaw dla dzieci.

Wesoła Fala. To kolejny obiekt rekreacyjny dla mieszkańców i ciekawa alternatywa dla dzieci i młodzieży. Znajduje się tutaj zbiornik wodny, plaża, plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki plażowej. Przez ośrodek przepływa rzeka Przywra, która zasila zbiornik wodny. Jest to idealne miejsce do prowadzenia obserwacji ptaków na łonie natury. Ośrodek jest węzłem szlaków turystycznych – krzyżują się tam Szlak Wesołej Fali, Szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego i Szlak Hołdunowski. Przy ośrodku znajdują się m.in. korty tenisowe, restauracja, klub jeździecki, koło wędkarskie i domki kampingowe do wynajęcia.

Winnica Patria. Założona w 2007 roku wśród pól i lasów w pobliżu zbiornika wody pitnej Dziećkowice. Położona jest w Mysłowicach i Imielinie. Wina wytwarzane są tradycyjnymi metodami winifikacji, bez użycia chemicznych polepszaczy smaku, związków odkwaszających czy syntetycznych aromatów. Wizyta w winnicy jest doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy o winie i uprawie winorośli.

Mural „My” Wilhelma Sasnala – Mysłowice „Miasto dobrze brzmiące”. Pamiątka po Off Festiwalu. Dzieło powstało w 2008 roku w ramach wystawy „Something Must Break” podczas trzeciej edycji Off Festivalu. Przedstawia dwie pierwsze litery nazwy miasta „MY”. Nie brak tutaj symboliki. Litery ułożone są z gałęzi, gdzie pierwsza z nich utworzona jest z połamanych witek, natomiast druga wypuszcza pąki i rosną na niej liście. Mural znajduje się na kamienicy przy ul. Katowickiej 13.

Szpital nr 2. Mysłowicka „dwójka” skończyła 100 lat. Znakomita część tworzącego ją kompleksu ma charakter zabytkowy. W 2016 roku zakończyła się jedna z największych inwestycji w stuletniej historii tego szpitala. Placówka realizowała jednocześnie dwa przedsięwzięcia — wart ponad 4 mln zł projekt podniesienia efektywności energetycznej i zastosowania odnawialnych źródeł energii finansowany prawie w 80 proc. z Mechanizmu Finansowego EOG (przy wkładzie własnym z budżetu miasta) oraz kompleksowy remont wnętrza tzw. budynku interny, który w całości sfinansowało miasto Mysłowice (wartość tych prac to 5,7 mln zł).

Nowa siedziba Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Miasto partycypowało w budowie nowoczesnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Obiekt powstał przy ulicy Mikołowskiej. W głównym budynku nowej komendy znajduje się jednostka ratowniczo-gaśnicza, kompleks garaży, magazynów, warsztat samochodowy oraz pomieszczenia biurowe. Osobnym elementem jest pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwoli przeprowadzić ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków.

Zespół Szkół Ogólnokształcących. Już od 95 lat w szkole przy ulicy Mickiewicza w Mysłowicach uczy się młodzież. Z okazji jubileuszu najstarszej szkoły w mieście planowane są huczne uroczystości. Absolwenci nie tylko po latach spotkają się w murach swojego „ogólnika”, ale także wspólnie będą bawić się podczas całonocnego balu. Obchody kolejnych urodzin szkoły zaplanowano na sobotę i niedzielę 6 i 7 października. Dzień wcześniej odbędzie się dzień otwarty szkoły.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025