Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wybuduje na dachu budynku swojej siedziby jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, a sam obiekt zostanie poddany gruntownej termomodernizacji.

MPiT rozpoczyna nową inwestycję w zajmowanym przez siebie budynku przy Pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Na jego dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Do końca lipca gotowy ma być projekt budowlany, a na początku sierpnia ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż paneli.

Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej docieplony będzie stropodach w celu zniwelowania strat ciepła, wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna, instalacje do ciepłej wody i ogrzewania. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków, a produkcja własnej energii ruszyć ma jesienią.

Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp (kilowatopików), składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp każda. Całość składać będzie się z 528 modułów o mocy 300 Wp (watopików) każdy.

Rocznie na dachu MPiT wytwarzane więc będzie niemal 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r. Uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii, oszczędności poczynione przez MPiT sięgać mają ok. 100 tys. zł rocznie.

Ministerialna elektrownia słoneczna zredukuje także emisję CO2 o ok. 120 ton rocznie, co przyniesie dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł w skali roku z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO2. Realizacja zadania zakłada również zmniejszenie zużycia wody w budynku o ok. 20 proc., zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło na poziomie 40-50 proc., a modernizacja oświetlenia pozwolić ma na oszczędność w zużyciu energii na ten cel o ok. 47 proc.

Czytaj więcej

Skomentuj