Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Na Podlasiu ograniczają koszenie trawników

Na Podlasiu ograniczają koszenie trawników
jw
28.06.2019, o godz. 8:40
czas czytania: około 2 minut
1

Najpierw wysiewanie łąk kwietnych, teraz wyraźne ograniczenie koszenia trawników na terenie miasta - Białystok rozpoczyna kolejne działania mające wpływ na ochronę bioróżnorodności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Władze miasta postanowiły zrezygnować z koszenia wybranych zieleńców zlokalizowanych w pasach drogowych. Mowa o ok. 24 ha. Pozostała, większa ich część, będzie nadal koszona.

Odpowiedź na zmiany klimatu

Celem takiego działania jest ochrona naturalnych siedlisk owadów i drobnych kręgowców, które na zieleńcach porastających pasy drogowe mają swoje żerowiska i miejsca schronienia. Ważnym efektem, jaki włodarze miasta chcą w ten sposób uzyskać, jest również zwiększenie retencji wód opadowych, a także oczyszczanie powietrza z toksycznych pyłów i szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych poprzez zatrzymywanie ich na powierzchni roślin.

Rośliny porastające zieleńce skutecznie chronią glebę przed jej nadmiernym wysuszaniem w okresie letnich upałów. Mają też wpływ na łagodzenie skutków tzw. wyspy ciepła. Unikanie częstego koszenia może poprawić komfort życia alergików (koszenie powoduje nagłe rozproszenie dużej ilości alergenów w krótkim czasie).

Redukcja liczby koszeń

W ramach realizowanego projektu miasto planuje zmniejszenie liczby koszeń z siedmiu-ośmiu w ciągu roku do maksymalnie trzech.

– Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa przez pracujący sprzęt oraz produkcja szkodliwych pyłów. Zmniejszą się także wydatki na utrzymanie zieleńców o kilka tysięcy złotych w skali roku – wyjaśnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że mieszkańcy uznają nasze intencje i nie będą posądzać nas o brak dbałości o zieleń w mieście – dodaje.

Proponowane rozwiązanie pozwoli bytującym w trawach owadom na odbycie pełnego cyklu rozwojowego poprzez ochronę ich jaj, larw, form przetrwalnych czy też samych owadów. W przypadku częstego koszenia wszystkie te stadia rozwojowe są często niszczone. Przy ograniczeniu koszenia także rośliny będą miały szansę na pełny rozwój i wydanie nasion, dzięki czemu w ciągu kilku lat uzyska się naturalne łąki kwietne na terenie miasta.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Mieszkaniec Warszawy

Komentarz #18236 dodany 2019-06-28 11:35:52

A nam koszą codziennie pod oknami. Kurz na wysokości koron drzew, hałas nie do wytrzymania. Nie można wytrzymać. Kaszlemy non stop a oni koszą piękne cykorie wędrowne, prawoślazy wszystko kwitnące. Nic dla pszczół nie zostaje. Zostaje suchy jak popiół wygon.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024