Zakończono prace związane z przebudową i odnowieniem stawu, zlokalizowanego blisko centrum Białegostoku. To projekt z Budżetu Obywatelskiego 2018.

– Realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego umożliwiła stworzenie ciekawego miejsca do wypoczynku i rekreacji. – Dzięki temu na mapie naszego miasta pojawił się kolejny piękny, zielony teren, z którego białostoczanie będą zapewne chętnie korzystać o każdej porze roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Powierzchnia stawu po przebudowie wynosi 9 600 m kw., pojemność całkowita po pogłębieniu wynosi 16 128 m kw., a średnia głębokość to 1,2 m, z kolei głębokość maksymalna to 2,5 m. Zbiornik został pogłębiony na całej powierzchni, oczyszczono też dno stawu wywożąc namuł, przebudowano urządzenia wodne i zainstalowano dwie platformy w postaci wysp pływających z funkcją oczyszczania wody.

Wśród dodatkowych atrakcji przy stawie pojawiło się pięć pomostów dla wędkarzy, stylowa kładka z poręczami, specjalna palisada oraz ścieżka spacerowa. Obok zbiornika wybudowano wieżę dla nietoperzy i jerzyków, a na pobliskich drzewach zainstalowano budki dla ptaków, domki dla wiewiórek i domki dla jeży.

Wokół stawu zainstalowano lampy fotowoltaiczne, ławki i kosze na śmieci. Dodatkowo zachowano istniejące drzewostany, w planach są też kolejne nasadzenia drzew (platany i wierzby) i krzewów (derenie, róże, budleje Dawida, hortensje bukietowe). Będzie także rabata, na której zostanie posadzonych 160 bylin.

Obecnie teren nie jest udostępniony dla mieszkańców, ponieważ trzeba wykonać nasadzenia i zarybienie stawu.

Czytaj więcej

Skomentuj