We wtorek na rynku w Wadowicach zainstalowana została stacja monitoringu jakości powietrza. Przez trzy miesiące będzie ona przekazywać dane o zanieczyszczeniu powietrza.

Oficjalne uruchomienie stacji pomiarowej z udziałem burmistrza Wadowic oraz przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego odbyło się o godzinie 10:00 na placu Jana Pawła II na wadowickim rynku.

– Szczegółowa analiza jakości powietrza na terenie miasta wskaże, w jakich godzinach wzrasta zanieczyszczenie powietrza i czy faktycznie dominującą rolę w tym zjawisku odgrywa niska emisji – mówi Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic.

Burmistrz ma też nadzieję, że dostęp do bieżącej informacji o jakości powietrza stanowić będzie dodatkowy bodziec dla mieszkańców do wymiany przestarzałych źródeł ciepła.

Urządzenie zamontowane w Wadowicach przekazuje dane pomiarowe o zawartości w powietrzu pyłu PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu na bieżąco, co pozwoli na określenie godzinowych stężeń zanieczyszczeń.

Badanie jakości powietrza wykonają specjaliści z Krakowskiego Alarmu Smogowego we współpracy z naukowcami z AGH w Krakowie.

Pomiar jakości powietrza w Wadowicach prowadzony jest w ramach projektu Life IP Małopolska „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Czytaj więcej

Skomentuj