Na Warmii i Mazurach policzyli duże drapieżniki

Na Warmii i Mazurach policzyli duże drapieżniki
jwo
19.10.2015, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
0

Aż 500 tys. ha lasów zostało objętych zimowymi liczeniami wilków i rysi przeprowadzonych przez olsztyńskich i białostockich leśników. Właśnie ukazał się raport z inwentaryzacji drapieżników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Leśnicy szukali tropów dużych drapieżników w puszczach: Piskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Rominckiej, Boreckiej i terenach przylegających do tych leśnych kompleksów.

Na inwentaryzowanym obszarze stwierdzono występowanie 96-114 wilków zgrupowanych w 24 watahach oraz siedem rysi. Liczbę wilków w Puszczy Piskiej oszacowano na 22-26 osobników, a w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej na 37- 40 osobników. Ponadto stwierdzono obecność co najmniej dziesięciu pojedynczych osobników niezwiązanych z watahami.

W trakcie tropień zebrano znaki bytowania dużych drapieżników takich jak: resztki ofiar, odchody i ślady znakowania terenu. Biorący udział w liczeniu w swoim raporcie podkreślili coraz większy problem wałęsających się w lasach psów (odnotowano aż 71 obserwacji).

Liczenia odbyły się na zasadzie jednodniowych tropień po śniegu w 23 nadleśnictwach dyrekcji regionalnych lasów państwowych w Olsztynie i Białymstoku. To rekordowa liczba nadleśnictw, które w ciągu ostatnich pięciu lat wzięły udział w akcji liczenia drapieżników. Do koordynatorów zgłosiły się aż 33 nadleśnictwa, choć ostatecznie ze względu na warunki pogodowe i brak pokrywy śnieżnej, wilki i rysie liczono w 23 jednostkach.

W akcji udział wzięło ok. 350 pracowników Lasów Państwowych oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dodatkowo analizowano obserwacje całoroczne z nadleśnictw i dane z prac terenowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które również aktywnie brało udział w tropieniach i opracowywaniu wyników inwentaryzacji. Koordynatorem akcji było Nadleśnictwo Spychowo. Tropienia były współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024