Blisko trzy tysiące paneli słonecznych zamontowano na 35 dachach wieżowców w stolicy Dolnego Śląska. To pierwsza taka elektrownia w Polsce, unikalna również w Europie.

Prace nad instalacją paneli fotowoltaicznych trwały półtora roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument

– W tej kwocie 1,7 mln zł to dotacje. 2,5 mln zł to pożyczki wypłacone na preferencyjnych warunkach – wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Prąd wytworzony przez panele posłuży dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych. Z instalacji skorzysta 15 tys. mieszkańców osiedla.

– Z wyliczeń przedstawionych nam przez spółdzielnię wynika, że pożyczka spłaci się całkowicie po ok. 8-9 latach. W tej chwili oszczędności całkowicie pokrywają ratę pożyczki, po jej spłacie będzie to dla nas już czysty zysk – mówi Ewa Koźlik-Kaczkowska, mieszkanka bloku przy ul. Świeradowskiej, gdzie m.in. zlokalizowane są instalacje.

Wrocławski projekt to obecnie największa w Polsce rozproszona elektrownia wykorzystująca wyłącznie odnawialne źródła energii (OZE). Moc elektrowni wynosi ok. 0,75 MW.

– Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta – podkreśla Mirosław Lach, ze spółdzielni Wrocław-Południe.

W planach wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej jest także wykorzystanie OZE do produkcji energii cieplnej na do ogrzewania wody.

Czytaj więcej

Skomentuj