Zajmująca się od ponad 30 lat rolnictwem ekologicznym Dorota Metera, prezes spółki Bioekspert, otrzymała podczas poniedziałkowej gali Kongresu Envicon 2015 Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki.

Przyznawana przez firmę Abrys Nagroda Pracy Organicznej to inicjatywa, której celem jest uhonorowanie osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagujących postawy promujące ochronę środowiska. W poprzednich latach jej laureatami byli m.in. Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, czy Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Podczas poniedziałkowej gali Kongresu Envicon wyróżnienie to otrzymała Dorota Metera, prezes spółki Bioekspert, jednostki certyfikującej w rolnictwie ekologicznym. Laureatka od ponad 30 lat związana jest z rolnictwem ekologicznym. W latach 80-tych prowadziła i tłumaczyła szkolenia na temat rolnictwa ekologicznego i programów rolnośrodowiskowych, jest autorką, współautorką, redaktorką i tłumaczką z języka niemieckiego 13 pozycji książkowych z tego zakresu. W latach 1999 – 2005 r. koordynowała projekty w Fundacji IUCN-Poland (Światowej Unii Ochrony Przyrody) w biurze w Warszawie i w Brukseli. Była uczestnikiem AgriCulture Convention, a aktualnie Agriculture and Rural Convention – ARC2020 – inicjatywy Parlamentu Europejskiego i organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich na rzecz reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Pracowała w projektach Instytutu Badawczego Komisji Europejskiej – IPTS w Sewilli (Hiszpania), Ministerstwa Rolnictwa, Zarządzania Środowiskiem i Rybołówstwa Królestwa Holandii, Fundacji Heinricha Bölla i Fundacji EURONATUR (Niemcy) oraz WWF, Światowego Funduszu na rzecz Przyrody.  W latach 2008-2012 była Sekretarzem Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2008 r. jest członkiem Komitetu Akredytacji IOAS (International Organic Accreditation Service), a od 2009 r. – przedstawicielem polskich organizacji członkowskich i członkiem Rady IFOAM EU Group (International Federation of Organic Agriculture Movements). Od 2014 r. jest członkiem Komisji ds GMO w Ministerstwie Środowiska.

Dorota Metera posiada doświadczenie i wiedzę na temat polityki rolnej w UE, rozwoju obszarów wiejskich, programów rolnośrodowiskowych, rolnictwa ekologicznego, problemów środowiskowych rolnictwa, ochrony przyrody (w tym Europejskiej Sieci Ochrony Przyrody Natura 2000). Zajmuje się problemami ochrony środowiska i przyrody w rolnictwie w kontekście polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich. W 2009 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj