Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nagroda za tempo

Nagroda za tempo
mat
20.02.2015, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

Budowa kolektora ogólnospławnego na al. Niepodległości w Poznaniu zakończyła się dwa miesiące przed wyznaczonym terminem. Aquanet nagrodził wykonawcę kwotą 800 tys. zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zakończenie inwestycji pn. „Budowa Kolektora Ogólnospławnego 2200 mm wraz z przelewem burzowym w al. Niepodległości” planowane było na 20 kwietnia br. Duże znaczenie dla przyspieszenia robót budowlanych miała sprzyjająca aura. Bardzo dobrze funkcjonowała także współpraca między gestorami poszczególnych sieci kolidujących z budowanym kolektorem. Na wysokości zadania stanął wykonawca. – Konsorcjum firm Molewski. i P.W. HYDROBUD zasługuje na uznanie za sprawną organizację budowy i szybkie reagowanie przy występowaniu problemów w trakcie realizacji inwestycji. Z pewnością dużą motywacją była też perspektywa zdobycia dodatkowych pieniędzy za szybsze skończenie inwestycji – podkreśla Agnieszka Gabrysiak, koordynator projektu.

Inwestycja warta ok. 19 mln zł realizowana była w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – Etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach POIiŚ. Efektem prac jest powstanie 520 m kolektora sanitarnego o średnicy 2,2 m oraz dwóch kanałów równoległych o łącznej długości 238 m (średnica 1,4 m i 1,5 m), a także przelew burzowy.

Prace budowlane, realizowane były na odcinku stanowiącym ważny ciąg komunikacyjny Poznania – od skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Solną i Nowowiejskiego do ul. Generała Tadeusza Kutrzeby i ul. Księcia Józefa. Znajduje się tam kilka istotnych obiektów, takich jak szkoła podstawowa, nowo budowany Urząd Marszałkowski, a także remontowane Centrum Akademickie „Polonez”. Aby zminimalizować uciążliwość przedsięwzięcia wykonawca musiał umiejętnie poprowadzić objazdy, dokładnie zabezpieczyć teren budowy oraz skoordynować postępy prac z komunikacją autobusową.

Al. Niepodległości w Poznaniu to trudny teren inwestycyjny także ze względu na obecność historycznych zabudowań. – Ulica jest elementem zabytkowego Ringu Stubbena, co oznacza że wykonawca musiał brać pod uwagę restrykcyjne warunkami stawiane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z kolei pod ziemią musiał liczyć się ze znaleziskami archeologicznymi, takimi jak pozostałości po elementach XIX-wiecznych pruskich fortyfikacji – wyjaśnia Agnieszka Gabrysiak.

Głównym celem inwestycji było usprawnienie działania systemu kanalizacji ogólnospławnej lewobrzeżnej części Poznania oraz zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku intensywnych opadów deszczu. Nowy kolektor ma m.in. zmniejszyć prawdopodobieństwa zalania obszaru poznańskiego Starego Rynku. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi zmiana układu przepływu ścieków w systemie kanalizacyjnym, co spowoduje m.in. zwiększenie jego przepustowości.Obecnie w przypadku wystąpienia większej ilości wód deszczowych i ścieków w systemie w celu zapewnienia efektywnego i bezpiecznego zarządzania przepływem następują zrzuty ścieków na przelewach burzowych – tłumaczy Agnieszka Gabrysiak. Realizacja inwestycji i zarządzenie przepływem ścieków przez wybudowany kolektor ma umożliwić ograniczenie ilości zrzutów ścieków na przelewach burzowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024