Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nagrody EMAS 2017 r. za wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym

Nagrody EMAS 2017 r. za wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym
Katarzyna Błachowicz
10.05.2017, o godz. 10:26
czas czytania: około 3 minut
0

Przyznano prestiżowe Europejskie Nagrody EMAS (ang. EMAS Awards) za osiągnięcia we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Otrzymały je drukarnia z Wielkiej Brytanii, belgijski hotel i niemiecki uniwersytet.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Kraje członkowskie wspólnie z Komisją Europejską zadecydowały, że podczas tegorocznej edycji EMAS Awards nagrodzone zostaną osiągnięcia organizacji, które podjęły istotne wysiłki i inicjatywy mające na celu przekształcenie gospodarki europejskiej w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i których osiągnięcia mogą stanowić inspirację dla innych. Jury ekspertów z dziedziny GOZ pod przewodnictwem Hansa Bruyninckxa, dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Środowiskowej, wybrało zwycięzców spośród 20 nominowanych w 11 krajach europejskich. Polskę reprezentowały w tym gronie firma Cemex i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Gdańska. Oprócz trzech nagród, jury przyznało pięć wyróżnień za wysiłki na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nagrody przyznano:

  • W kategorii mała i średnia prywatna organizacja – drukarni Seacourt Ltd (Wielka Brytania), której od 2009 r. przyświeca polityka zeroodpadowej produkcji (nic nie trafia na składowisko). Powstające odpady poddawane są recyklingowi, trafiając ponownie do produkcji.
  • W kategorii duża organizacja – hotelowi Martin (Belgia) za innowacyjną strategię zrównoważonego rozwoju, zwanej „jutro potrzebuje dzisiaj”. Firma ma zintegrowaną strategię rozwoju począwszy od zakupów po zagospodarowanie odpadów i zmniejszenie zużycia energii. Wykorzystuje leasing produktów i ponowne wykorzystanie mebli.
  • W kategorii podmiot publiczny – Uniwersytetowi Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde (Niemcy), który od ponad 180 lat angażuje się w prace naukowe i dydaktyczne w myśl zrównoważonego rozwoju. Korzysta on m.in. z energii słonecznej, jak i cieplnej z peletów z lokalnej Eberwalde Forest; używa tylko energooszczędne urządzenia, a następnie przekazuje je do ponownego użycia.

W Valletcie na Malcie 8 maja 2017 r. odbyła się 11. ceremonia wręczenia europejskich nagród EMAS. W ramach “Przyczyniania się do kształtowania europejskiej gospodarki o obiegu zamkniętym”, nagrody zostały przyznane przedsiębiorstwom za ambitne działania i oddziaływanie poprzez zrównoważone zakupy, zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne wykorzystanie i recykling, zmniejszenie zużycia zasobów i zaangażowania swoich dostawców, pracowników i klientów. Ich indywidualne wyniki wskazują na oszczędności zasobów, które można osiągnąć na całym świecie, w wielu sektorach bez względu na wielkość i typ organizacji.

– Wiele z tych wyników jest dowodem nie tylko na skuteczność EMAS, ale również na rzeczywisty wymiar gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedziała Karmenu Vella, komisarz UE ds. Środowiska, rybołówstwa i gospodarki morskiej. – To, co zaczęło się jako teoretyczna koncepcja, szybko staje się skutecznym modelem biznesowym. Organizacje, które zintegrowały EMAS w swoich działaniach, pokazują, jak circular economy może przynieść korzyści – dodała Vella.

Co to jest EMAS

Europejski system ekozarządzania i audytu (EMAS) jest narzędziem zarządzania dla organizacji mającym na celu poprawę ich ekologiczności i wyników finansowych oraz przekazanie ich osiągnięć w zakresie ochrony środowiska. EMAS prowadzi do zwiększenia skuteczności, wiarygodności i przejrzystości zarejestrowanych organizacji. W 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła nagrody EMAS w celu uznania przykładów doskonałości w zarządzaniu środowiskiem wśród szerokiej gamy zarejestrowanych organizacji.

Europejskie nagrody

Nagrody przyznawane są co dwa lata, naprzemiennie z Europejską Nagrodą “Biznes dla Środowiska”(EBAE). Nagrody EMAS zostały ustanowione przez Komisję Europejską i stanowią wyróżnienie za najlepsze działania na rzecz środowiska organizacji zarejestrowanych w EMAS.

Kraje członkowskie wspólnie z KE zadecydowały, że podczas tegorocznej edycji EMAS Awards nagrodzone zostaną osiągnięcia organizacji, które podjęły istotne wysiłki i inicjatywy mające na celu przekształcenie gospodarki europejskiej w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i których osiągnięcia mogą stanowić inspirację dla innych.

Głównym celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest zapewnienie optymalnej eksploatacji zasobów oraz zachowania kapitału naturalnego. GOZ polega na zintegrowanym podejściu do zrównoważenia produktów i procesów mającego na celu utrzymanie wartości produktów, usług i materiałów w gospodarce możliwie jak najdłużej oraz zminimalizowanie ilości odpadów.

UE określiła gospodarkę o obiegu zamkniętym jako kluczowa dla jej programu polityczno-ekonomicznego i opracowała w 2015 r. ambitny Plan działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. W systematycznych procesach zarządzania środowiskowego, organizacje zarejestrowane w EMAS są dobrze przygotowane na podjęcie prób wprowadzenia planu UE w życie. Unia szuka sposobu na maksymalne zwiększenie wpływu strategii gospodarki o obiegu zamkniętym przy wykorzystaniu EMAS.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024