Rozstrzygnięto XIV edycję ogólnopolskiego programu Fundacji RECAL. W oparciu o specjalne pakiety dla gimnazjów, szkół i przedszkoli, nauczyciele – szkolni koordynatorzy – realizują różne działania edukacyjne ze swoimi uczniami.

Przez 14 lat funkcjonowania programu wzięło w nim udział ponad 1,7 miliona dzieci i młodzieży z około 6 tysięcy placówek oświatowych i edukacyjnych z całej Polski. Do końca 2009 roku Fundacja RECAL przeprowadziła 345 szkoleń w zakresie recyklingu na przykładzie alu-puszek dla prawie 12 tysięcy nauczycieli. Program realizowany był i jest przy współpracy z ponad 200 partnerami lokalnymi z terenu całego kraju.

W ramach programu placówki edukacyjne na różnych szczeblach (przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym) otrzymają bezpłatne wsparcie Fundacji RECAL w przygotowaniu i realizacji edukacji recyklingowej. Działania tego typu mają zasadnicze znaczenie w procesie zmiany postaw społecznych wobec potrzeby segregacji odpadów.

CCJ 300 x 250

W wielu miejscach program rozpoczynał się od szkolenia dla nauczycieli, w którym mogli wziąć udział również przedstawiciele samorządów oraz firm gospodarujących odpadami. W trakcie szkolenia uczestnikom przekazywane były pakiety edukacyjne oraz informacje z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.

Kolejnym etapem było przekazanie materiałów dydaktycznych placówce, która wyraziła chęć prowadzenia Programu u siebie. Do placówek zgłaszających się indywidualnie do Fundacji materiały były wysyłane bezpośrednio do placówki. Placówki, których udział w Programie koordynowany był przez Partnera otrzymały materiały za jego pośrednictwem. Placówki oświatowe otrzymywały następujące materiały: pakiet edukacyjny, plakaty zachęcające do segregacji, płyta DVD z filmem „Nowe życie puszki” oraz przedstawieniem teatralnym „Ala w Alulandii”, pojemniki i worki na puszki oraz magnesy. Dodatkowym forum wymiany doświadczeń dla uczestników Programu jest biuletyn „AluWieści”, w którym zamieszczane były m.in. regulaminy konkursów, informacje dla koordynatorów tego Programu. „AluWieści” dostarczane były bezpośrednio do koordynatorów Programu.

Na bazie szkoleń i materiałów placówki realizowały u siebie Program. Zaangażowanie placówek oceniane było na podstawie przekazanego przez placówki raportu.

Na podstawie nadesłanych przez placówki raportów zostały przyznane nagrody:

Spektakl „Ala w Alulandi” zostanie odegrane w następujących placówkach:
1)    Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Świerzawie (dolnośląskie)
2)    Przedszkole w Jezierzycach Kościelnych (wielkopolskie)
3)    Przedszkole nr 7 Wągrowiec (wielkopolskie)
4)    Szkoła Podstawowa w Zapędowie (pomorskie)
5)    Szkoła Filialna w Suchej (kujawsko-pomorskie)
6)    Przedszkole Nr 33 w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)
7)    Przedszkole Miejskie "Bajka" w Wąbrzeźnie (kujawsko-pomorskie)
8)    Przedszkole w Zdziechowie (wielkopolskie)
9)    Przedszkole Publiczne Nr 32 we Włocławku (kujawsko-pomorskie)
10)    Przedszkole nr 2 w Wągrowcu (wielkopolskie)
11)    Przedszkole nr 2 w Tucholi (kujawsko-pomorskie)
12)    Przedszkole Publiczne w Przyworach (opolskie)
13)    Przedszkole Publiczne nr 30 w Opolu (opolskie)
14)    Przedszkole Publiczne w Rozdrażewie (wielkopolskie)
15)    Przedszkole w Bukowcu Górnym (wielkopolskie)

Wyjazd na Zieloną Szkołę dla przedstawicieli następujących placówek:
1)    Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wojcieszowie (dolnośląskie)
2)    Publiczna Szkoła Podstawowa w Kątach Opolskich – Filia w Przyworach (opolskie)
3)    Szkoła Podstawowa w Hejdyku (warmińsko-mazurskie)
4)    Szkoła Podstawowa w Łysinach (wielkopolskie)
5)    Zespół Szkół im. J. Korczaka Gimnazjum nr 11 w Gnieźnie (wielkopolskie)
6)    Szkoła Podstawowa w Pawłowie Skockim (wielkopolskie)
7)    II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie (lubelskie)
8)    Szkoła Podstawowa nr 25 w Kielcach (świętokrzyskie)
9)    Szkoła Podstawowa Nr 2 w Luboniu (wielkopolskie)
10)    Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej Podlasce (lubelskie)
11)    Szkoła Podstawowa w Brzesku (zachodniopomorskie)
12)    Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu (wielkopolskie)
13)    Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sędziszowie (świętokrzyskie)
14)    Szkoła Podstawowa w Piszu (warmińsko-mazurskie)
15)    Szkoła Podstawowa w Przyborowie (wielkopolskie)

Cyfrowe aparaty fotograficzne w zestawie z kartą pamięci  4GB oraz pokrowcem (łącznie 50 sztuk) trafią do:
1)    Szkoła Podstawowa w Rokitnicy (dolnośląskie)
2)    Gimnazjum w Lubiatowie (dolnośląskie)
3)    Szkoła Podstawowa w Twardocicach (dolnośląskie)
4)    Szkoła Podstawowa w Olszanicy (dolnośląskie)
5)    Szkoła Podstawowa Proboszczów (dolnośląskie)
6)    Przedszkole Samorządowe w Bożkowie (dolnośląskie)
7)    Przedszkole Samorządowe w Woliborzu (dolnośląskie)
8)    Przedszkole Samorządowe w Ludwikowicach (dolnośląskie)
9)    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dzikowcu (dolnośląskie)
10)    Przedszkole Samorządowe w Przygórzu (dolnośląskie)
11)    Zespół Szkolno-Przedszkolny – Szkoła Podstawowa w Ostrożnicy (opolskie)
12)    Przedszkole Publiczne w Kosorowicach (opolskie)
13)    Przedszkole Publiczne w Nakle (opolskie)
14)    Szkoła Podstawowa w Uścianach (warmińsko-mazurskie)
15)    Szkoła Podstawowa w Starych Drzewcach (wielkopolskie)
16)    Szkoła Podstawowa w Wielkiej Klonii (kujawsko-pomorskie)
17)    Szkoła Podstawowa w Raciążu (kujawsko-pomorskie)
18)    Zespół Szkół Publicznych w Białuniu (zachodniopomorskie)
19)    Publiczne Przedszkole Filia przy ul. Kilińskiego 6 w Trzebiatowie (zachodniopomorskie)
20)    Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia PRO LIBERIS SILESIAE Przedszkole (opolskie)
21)    Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Kłodzinie (zachodniopomorskie)
22)    Szkoła Podstawowa w Klonowie (kujawsko-pomorskie)
23)    Przedszkole Nr 6 "Bajka" w Świeciu (kujawsko-pomorskie)
24)    Szkoła Podstawowa w Uniejowicach (dolnośląskie)
25)    Przedszkole Publiczne Nr 4 w Goleniowie (zachodniopomorskie)
26)    Szkoła Podstawowa w Komarowie (zachodniopomorskie)
27)    Publiczne Przedszkole Nr 1 w Goleniowie (zachodniopomorskie)
28)    Przedszkole nr 17 w Gnieźnie (wielkopolskie)
29)    Szkoła Podstawowa w Damasławku (wielkopolskie)
30)    Szkoła Podstawowa w Niemczynie (wielkopolskie)
31)    Przedszkole w Ostrorogu (wielkopolskie)
32)    Przedszkole Samorządowe w Jugowie
33)    Publiczna Szkoła Podstawowa Nakło (opolskie)
34)    Szkoła Podstawowa w Pogorzeli (warmińsko-mazurskie)
35)    Zespół Szkół w Dłużynie (wielkopolskie)
36)    Zespół Szkół Wilkowyja (wielkopolskie)
37)    Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Grodziskiej (dolnośląskie)
38)    Szkoła Podstawowa  w Pokrzydowie (kujawsko-pomorskie)
39)    Gimnazjum Nr 1 w Goleniowie (zachodniopomorskie)
40)    Przedszkole nr 7 "Pod Muchomorkiem" Sulechów (lubuskie)
41)    Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej (małopolskie)
42)    Publiczna Szkoła Podstawowa w Tarnowie Opolskim – Szkoła Filialna w Kosorowicach (opolskie)
43)    Publiczne Przedszkole Nr 21 w Kędzierzynie Koźlu (opolskie)
44)    Przedszkole nr 28 w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)
45)    Publiczne Przedszkole przy ul. Waryńskiego 7 w Trzebiatowie (zachodniopomorskie)
46)    Przedszkole nr 5 w Gnieźnie "Mali Przyrodnicy" (wielkopolskie)
47)    Punkt Przedszkolny w Wojtaszycach  (zachodniopomorskie)
48)    Przedszkole Nr 1 w Tucholi (kujawsko-pomorskie)
49)    Przedszkole Niepubliczne "Promyczek" w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)
50)    Przedszkole nr 14 w Gnieźnie (wielkopolskie)

Zestawy 3 sztuk odtwarzaczy MP4 (łącznie 150 sztuk) zostaną przekazane do:
1)    Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tucholi (kujawsko-pomorskie)
2)    Szkoła Podstawowa w Sędzimirowie (dolnośląskie)
3)    Publiczna Szkoła Podstawowa Gościecin (opolskie)
4)    Szkoła Podstawowa nr 9 w Pruszkowie (mazowieckie)
5)    Szkoła Podstawowa Jaworzna (małopolskie)
6)    Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa w Pawłowiczkach (opolskie)
7)    Szkoła Podstawowa nr 5 im. M. Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach (śląskie)
8)    Szkoła Podstawowa w Legbądzie (kujawsko-pomorskie)
9)    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krępsku (zachodniopomorskie)
10)    Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Bielawie (dolnośląskie)
11)    Szkoła Podstawowa w Nowych Świerczynach (kujawsko-pomorskie)
12)    Publiczna Szkoła Podstawowa Wrociszew (mazowieckie)
13)    Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Elblągu (warmińsko-mazurskie)
14)    Zespół Szkolno-Przedszkolny Zawoja Mosorne (małopolskie)
15)    Szkoła Podstawowa Nr 12 w Rybniku (śląskie)
16)    Szkoła Podstawowa w Żelaznej Górze (warmińsko-mazurskie)
17)    Szkoła Podstawowa w Cekcynie (kujawsko-pomorskie)
18)    Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)
19)    Szkoła Podstawowa w Stasinie (lubelskie)
20)    Szkoła Podstawowa w Skale (małopolskie)
21)    Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 20 w Kędzierzynie Koźlu (opolskie)
22)    Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM w Gdańsku (pomorskie)
23)    Szkoła Podstawowa w Dubeninkach (warmińsko-mazurskie)
24)    Szkoła Podstawowa w Trzebiatowie (zachodniopomorskie)
25)    Zespół Szkół Nr 2 w Szamotułach (wielkopolskie)
26)    Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach (wielkopolskie)
27)    Szkoła Podstawowa Nr 11 w Toruniu (kujawsko-pomorskie)
28)    Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim (dolnośląskie)
29)    Szkoła Podstawowa w Woliborzu (dolnośląskie)
30)    Zespół Szkolno-Przedszkolny – Szkoła Podstawowa w Jakubowicach (opolskie)
31)    Szkoła Podstawowa w Szczechach Wielkich (warmińsko-mazurskie)
32)    Zespół Szkół w Jezierzycach Kościelnych (wielkopolskie)
33)    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi (kujawsko-pomorskie)
34)    Zespół Szkół w Mszanie Górnej (małopolskie)
35)    Szkoła Podstawowa Nr 2 we Wronkach (wielkopolskie)
36)    Szkoła Podstawowa w Radziechowie (dolnośląskie)
37)    Szkoła Podstawowa w Anielinie (lubelskie)
38)    Szkoła Podstawowa w Jugowie (dolnośląskie)
39)    Szkoła Podstawowa w Sułów (dolnośląskie)
40)    Szkoła Podstawowa w Liskach (warmińsko-mazurskie)
41)    Szkoła Podstawowa w Lechlinie (wielkopolskie)
42)    Szkoła Podstawowa w Rejowcu (wielkopolskie)
43)    Szkoła Podstawowa w Kiełpinie (kujawsko-pomorskie)
44)    Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie (wielkopolskie)
45)    Publiczne Gimnazjum w Warnicy (zachodniopomorskie)
46)    Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Kole (wielkopolskie)
47)    Szkoła Podstawowa Stożne (warmińsko-mazurskie)
48)    Szkoła Podstawowa w Augustówce (mazowieckie)
49)    Gimnazjum w Laszkach (podkarpackie)
50)    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie Opolskim (opolskie)

Ponadto każda z placówek, które dostarczyły raport w terminie otrzymała nagrodę spośród:
1)    500 sztuk piłek nożnych
2)    500 sztuk piłek siatkowych
3)    3.000 sztuk toreb bawełnianych

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj