Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Największa pływająca farma fotowoltaiczna powstała we Francji

Największa pływająca farma fotowoltaiczna powstała we Francji
dom/ko
13.11.2019, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

We francuskim departamencie Vaucluse uruchomiono największą w Europie „pływającą” elektrownię fotowoltaiczną. Jej moduły umieszczone zostały w zbiorniku wodnym Piolenc na terenie dawnego kamieniołomu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Pływająca farma fotowoltaiczna, należąca do francuskiej firmy Akuo Energy, ma moc 17 MW i składa się z 47 tys. modułów fotowoltaicznych marki Trina Solar, wykonanych w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć ich degradację. W rezultacie instalacja ma produkować energię pozwalającą zasilić w prąd ok. 4800 gospodarstw domowych (bez ogrzewania).

Większa wydajność

Farmę wybudowała firma Ciel & Terre, która ma już doświadczenie w budowie tego rodzaju instalacji – łącznie zamontowała na wodzie panele o mocy ok. 235 MW. Zlokalizowanie farmy na jeziorze Piolenc, które w rzeczywistości jest zbiornikiem w starym kamieniołomie, umożliwia ograniczenie konfliktów związanych z użytkowaniem gruntów, a także poprawia wydajności paneli, które są „chłodzone” świeżą wodą pochodzącą ze zbiornika. Eksperci obliczają, że wydajność takich wodnych instalacji jest o 1/10 większa, niż konstrukcji lądowych.

Wartość tego projektu wyniosła 17 mln euro, z czego 13 mln euro zapewnił Natixis Bank, a 4 mln euro Akuo Energy i jego partnerzy kapitałowi. Lokalna gmina, wynajmując firmie jezioro, ustaliła czynsz w wysokości 25 tys. euro rocznie przez okres 50 lat.

Energia ze słońca pozwala dostarczyć wodę

Francuska farma w ten sposób wyprzedziła wcześniejszego europejskiego lidera – instalację w Wielkiej Brytanii. Na początku 2016 ponad 23000 modułów fotowoltaicznych rozpoczęło produkcję energii bezpośrednio z powierzchni sztucznego jeziora Queen Elizabeth II niedaleko Heathrow. Każdy z 23046 modułów fotowoltaicznych jest przymocowany do pływaka, które razem tworzą pływający ponton.

Energia wyprodukowana przez elektrownie o mocy 6,33 MWp jest w całości wykorzystywana przez stacje uzdatniania wody największego brytyjskiego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Thames Water. W ten sposób, dzięki energii słonecznej, woda pitna dostarczana jest do prawie 10 milionów Brytyjczyków.

Elektrownia na jeziorze Queen Elizabeth II rocznie produkuje energię elektryczną, która wystarczyłaby, by zaspokoić potrzeby około 1800 domostw przez rok.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024