W Krakowie trwa kampania informacyjna, która ma przekonać mieszkańców do budowy nowoczesnej spalarni.

Kraków już dwukrotnie przymierzał się do budowy spalarni odpadów i starał się o unijne wsparcie na ten cel. Jednak z uwagi na protesty części radnych i mieszkańców Nowej Huty, gdzie zakład miał powstać, szansa na budowę spalarni i unijne dofinansowanie dla zadania przepadła. „Trzeciej szansy na pieniądze z Unii Europejskiej na tak ważną dla Krakowa inwestycję nie możemy zaprzepaścić”, uważa Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa, odpowiedzialny za inwestycje miejskie. Na wartą ok. 150 mln euro inwestycję Miasta może pozyskać 85 mln euro unijnej pomocy.

Tymczasem kurczą się możliwości wysypiska śmieci w Baryczy, które będzie działać najwyżej do 2018 roku. Co więcej, jeśli do 2013 roku nie zmniejszymy ilości odpadów gromadzonych na składowisku w Baryczy i nie dostosujemy się do wymogów unijnych, grożą nam wysokie kary finansowe. – Chyba nikt z nas nie chce, by w Krakowie powtórzył się dramat włoskiego Neapolu, gdzie po zamknięciu jedynego wysypiska, śmieci tygodniami zalegały na ulicach, a władze zmuszone są wywozić odpady do niemieckich spalarni i słono za to płacić – mówi Tadeusz Trzmiel. – Mieszkańcy nie muszą się obawiać, że spalarnia będzie zatruwać powietrze, a przed oknami ich domów będą sunąć kawalkady ciężarówek wypełnione śmieciami – dodaje.

Zakład termicznej utylizacji odpadów musi spełniać ostre normy związane z emisją szkodliwych substancji. Z przeprowadzonych w UE badań wynika, że nie zanotowano żadnego negatywnego wpływu na mieszkańców w wyniku funkcjonowania spalarni, a bardziej szkodliwe od spalarni jest zanieczyszczenie wydobywające się z kominów domów jednorodzinnych. Zakład będzie obsługiwać nowa trasa – oddalona od zabudowy mieszkalnej, a dodatkowo schowana za ekranami akustycznymi – która połączy rejon, gdzie planowana jest budowa ze wschodnią obwodnicą Krakowa. Miasto chce przekonywać mieszkańców do budowy spalarni.

Krakowski Zarząd komunalny uruchomił serwis internetowy www.ekocentrum.krakow.pl zawierający informacje dotyczące gospodarki odpadami i planów budowy spalarni odpadów.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj